Przy okazji organizacji zmagań, wszyscy mieszkańcy naszego regionu mogli podziwiać najrozmaitsze czworonogi, które łączy jedno - są psami myśliwskimi. Niektóre z nich są naprawdę silne i potężne, inne - choć osiągnęły już wiek dorosły - ważą zaledwie kilka kilogramów.
Związek Kynologiczny w Polsce organizuje wystawy nie tylko po to, by hodowcy mogli zaprezentować swoje psy. Zwierzęta są tu oceniane i na tej podstawie odbywa się pewna selekcja, a te psy, które są najpiękniejsze w danej rasie otrzymują tytuły. Sędziowie obserwują psy w ruchu i w statyce. Oceniany jest na przykład krok psa, czy prawidłowo ułożone są jego kończyny. Sędzia patrzy też na kwestię linii górnej podczas ruchu. Oprócz tego oceniane są też m.in. wyraz pyska, a nawet to czy nie ma też wad psychicznych. Najlepsze psy otrzymują ocenę doskonałą. Niekiedy dochodzi jednak do dyskwalifikacji. Te zdarzają się na przykład wtedy, gdy pies zachowuje się na ringu agresywnie - mówi Jakub Rudziński, ze Związku Kynologicznego w Polsce oddział w Piotrkowie, organizator niedzielnej wystawy.
Psy dumnie prezentowały się na ringach podczas swoich wystąpień, a ich właściciele skrupulatnie przygotowali je do tego. Udało nam się jednak porozmawiać z jedną z hodowczyń.
Mój pies to jamnik szorstkowłosy króliczy. Jest dorosłym psem, a waży niespełna 4 kilogramy. Codzienna opieka nad nim może nie jest zajęciem trudnym, ale na pewno odpowiedzialnym. Ten pies wymaga codziennej uwagi. Dla mnie to jest przyjemność. Ważne jest by spełnić wszystkie jego wymagania. To pies myśliwski, więc potrzebuje odpowiedniej opieki zdrowotnej i żywieniowej, ale i zapewnienia właściwej dla niego zabawy. Ja osobiście uważam, że jamniki to cudowni towarzysze - stwierdziła nasza rozmówczyni.
Poza wspomnianym jamnikiem szorstkowłosym króliczym, w czasie piotrkowskiej wystawy, można było w hali "Relax" podziwiać także między innymi psy takich ras jak: ogar polski, dalmatyńczyk, wyżeł brytyjski, wyżeł węgierski, golden retriever, czy labrador retriever.