Po dwóch latach przerwy, związanych z pandemią koronawirusa, w Piotrkowie ponownie odbyło się Misterium Męki Pańskiej. W środę (13 kwietnia) widowisko pasyjne odegrano na ulicach miasta. Wydarzenie zgromadziło setki wiernych uczestniczących w nabożeństwie.
W niedzielę w Rynku Trybunalski w Piotrkowie odbył się Jarmark Wielkanocny. Podczas kiermaszu można było zrobić przedświąteczne zakupy. Zorganizowano także konkurs na najpiękniejszą palmę.
Konkurs na najpiękniejszą palmę, konkursy i warsztaty dla dzieci, występy artystyczne oraz stoiska kupieckie - to atrakcje Jarmarku Wielkanocnego, który w niedzielę odbędzie się w Rynku Trybunalskim w Piotrkowie.
Wielkanoc to coroczne święto, które jest najstarszym i najważniejszym wydarzeniem w religijnym kalendarzu chrześcijańskim. Celebruje ono mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa i jest przy tym świętem ruchomym. Przypada na koniec marca lub kwiecień, co w praktyce oznacza w pełni wiosenny okres. Z tego względu wszelkie dekoracje wielkanocne to zwykle kolorowe i radosne ozdoby, w tym także typowe dla tego okresu kwiaty. Kompozycje wielkanocne można kupić gotowe lub też zdecydować się na własną wariację z wykorzystaniem wybranych roślin. Co więc najlepiej sprawdzi się na wielkanocnym stole? Podpowiadamy!
Już po raz szósty - po dwóch latach covidowej przerwy - w gminie Czarnocin zorganizowano Koszyczek Wielkanocny, czyli imprezę wprowadzającą mieszkańców gmiy w klimat zbliżających się świąt.
Konkurs na najpiękniejszą palmę, konkursy i warsztaty dla dzieci, występy artystyczne oraz stoiska kupieckie - to atrakcje tegorocznego Jarmarku Wielkanocnego w Piotrkowie.
W tym roku prawosławne święta wielkanocne w porównaniu do katolickich wypadają bardzo późno. Rozpoczęły się w niedzielę 2 maja, a zakończą trzecim dniem świąt we wtorek 4 maja. Nasz reporter odwiedził dziś piotrkowską cerkiew przy ul. Słowackiego.
Jak Święta Wielkanocne wyglądały w mediach, chociażby w prasie, przed laty? Co oferowały gazety naszym dziadkom i pradziadkom w tygodniach poprzedzający Wielkanoc?
Pomimo pandemii i dużej liczby zakażeń, mieszkańcy naszego miasta bardzo licznie odwiedzali w Wielkanoc piotrkowskie nekropolie oraz groby swoich bliskich. Na ulicach przylegających cmentarzy trudno było o miejsce parkingowe, rozstawione było mnóstwo stanowisk z kwiatami oraz zniczami, ale piotrkowianie zachowywali się odpowiedzialnie - przestrzegali obostrzeń, nie grupowali się i nosili maseczki ochronne.
Jednym z ulubionych zwyczajów wielkanocnych wśród piotrkowian jest rodzinne odwiedzanie Grobów Pańskich, przygotowywanych we wszystkich kościołach. Nasz reporter chciał podtrzymać tę tradycję, ale okazało się to niemożliwe, gdyż większość świątyń była zamknięta z powodu pandemii. Udało się to tylko w kościele oo. Bernardynów, gdzie akurat trwała liturgia.