Advertisement

Licznie odwiedziliśmy groby naszych bliskich

ePiotrkow Niedziela, 04 kwietnia 202158309
Pomimo pandemii i dużej liczby zakażeń, mieszkańcy naszego miasta bardzo licznie odwiedzali w Wielkanoc piotrkowskie nekropolie oraz groby swoich bliskich. Na ulicach przylegających cmentarzy trudno było o miejsce parkingowe, rozstawione było mnóstwo stanowisk z kwiatami oraz zniczami, ale piotrkowianie zachowywali się odpowiedzialnie - przestrzegali obostrzeń, nie grupowali się i nosili maseczki ochronne.

Ładuję galerię...

Odwiedzanie grobów bliskich w Święta Wielkanocne to dla większości z nas bardzo ważna tradycja i nawet pandemia koronawirusa nie przeszkodziła piotrkowianom w jej kultywowaniu. Mieszkańców naszego miasta, ale i przyjezdnych można było spotkać zarówno na Nowym Cmentarzu, Wojskowym, ale także na obfitującym w zabytkowe nagrobki, Starym Cmentarzu. 

 

Najstarsza z istniejących piotrkowskich nekropolii powstała w I połowie XIX wieku razem z cmentarzem prawosławnym. Spacerując przez pięknie zadrzewione aleje znajdziemy tam około 500 zabytkowych nagrobków oraz budynków nagrobnych. Najbardziej znaną z nich jest Kaplica rodziny Burghardów, która służyła kiedyś za kaplicę cmentarną. Na Starym Cmentarzu spoczywają pokolenia wybitnych piotrkowian, m. in. Michał Rawita - Witanowski, Kazimierz Stronczyński, Stanisław Pomian - Srzednicki czy Adam Trybus. 

 

Od 1988 roku Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego organizuje kwesty na rzecz ratowania najcenniejszych zabytkowych nagrobków. Wśród piotrkowian Stary Cmentarz często jest określany mianem "piotrkowskich Powązek". 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Łał ~Łał (Gość)05.04.2021 15:30

Fajna ta niunia w rajtuzkach:)

31


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)05.04.2021 08:20

Nie sądzę, żeby w piotrkowie było inaczej. Na cmentarzach w powiecie bardzo dużo osób bez maseczek. W Witowie co najmniej połowa a uwagi zwrócić nie można, bo zaczyna się pyskowanie. Gdzie są służby, które powinny nad tym czuwać?

44


Wert ~Wert (Gość)04.04.2021 22:03

Odnośnie zdjęcia nr 9 to o ile się nie mylę to nadal obowiązuje zakaz wstępu na cmentarz dla psów. Wejście tam z psem to wyraz braku szacunku dla zmarłych.

72


Jjjjjjjbb ~Jjjjjjjbb (Gość)04.04.2021 22:27

Taki jest obowiązek odwiedzin bliskich tych których juz nie ma nie można zakazywać nawet w takim czasie

31


Piękny Lolo ~Piękny Lolo (Gość)04.04.2021 21:52

Brawo Piotrkowianie ! Jestem dumien.

40


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat