Karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, których data ważności minęła 30 września, przedłużyły się z mocy prawa do 31 marca 2025 r. Wszystkie pozostałe osoby muszą ponownie złożyć wniosek o nową kartę. Tymczasem zespołom orzeczniczym brakuje blankietów. Dodruk blankietów planowany jest na październik.
Na niedawno zakończonych mistrzostwach Polski w pływaniu, organizowanych przez Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni Razem” oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki, piotrkowianin Bartosz Sokalski został multimedalistą tej imprezy.
Urząd Miasta i Gminy w Rozprzy otrzymał nieodpłatnie pętlę indukcyjną. To dzięki uczestnictwu w projekcie „Akademia samorządowa: Dostępność plus – mazowieckie i łódzkie”. Dzięki temu urządzeniu nasz urząd stanie się bardziej przyjazny dla osób niedosłyszących.
Mieszkańcy Piotrkowa w geście solidarności z protestującymi w Warszawie opiekunami osób niepełnosprawnych. Manifestacja poparcia odbyła się w środowe popołudnie w Rynku Trybunalskim.
Miejska Biblioteka Publiczna zakupiła 2 lupy elektroniczne, które ułatwią czytanie osobom niedowidzącym. Kolejne nabytki to 4 pętle indukcyjne, które są dedykowane użytkownikom aparatów słuchowych oraz implantów i są jednym ze sposobów wspomagania słuchu. Nowe wyposażenie trafiło do książnicy w ramach przedsięwzięcia grantowego "Zmysłowisko".
W budynku po byłym gimnazjum w Moszczenicy swoją siedzibę znajdzie kolejna placówka. Wkrótce ruszą tam warsztaty terapii zajęciowej. Gmina Moszczenica na dostosowanie części budynku do potrzeb rehabilitacji osób niepełnosprawnych uzyskała dofinansowanie z PFRON i powiatu piotrkowskiego.
Każdy kto chciałby poprzeć pomysł podniesienia renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, będzie miał ku temu okazję także w Piotrkowie Trybunalskim. W czwartek (14.07.2022) i niedzielę (17.07.2022) będą tu zbierane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie.
Gmina Czarnocin złożyła otrzymała dotację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi. Wsparcie otrzyma ponad stu mieszkańców gminy.
„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa” - to dwa programy, w ramach których Urząd Miasta w Sulejowie pomaga niepełnosprawnym mieszkańcom całej gminy, a także ich opiekunom. Obydwa są realizowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulejowie. To m.in. dzięki Pozyskanemu na ten cel dofinansowaniu, którego wysokość to ponad 80 tys. zł. Programy są finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego. Zaledwie kilka miast i powiatów oraz mniej niż 10% gmin województwa łódzkiego otrzymało dofinansowanie na ten cel.
Ponad 30 osób z całej Polski, z których blisko połowę stanowiły osoby niepełnosprawne nurkowało w sobotę w sulejowskich Wapiennikach,