Pracownicy sulejowskiego MOPS posiadają duże doświadczenie w organizowaniu usług asystenckich. Zakres usług świadczonych przez asystenta, jest indywidualnie dostosowany do potrzeb danej osoby niepełnosprawnej. Dzięki temu jest jej łatwiej dążyć do samodzielności. - Przeciwdziałamy dzięki temu wykluczeniu osób niepełnosprawnych ze środowisk, w których żyją. Asystent osobisty jest jak dobry kolega, przyjaciel, potrafi zrozumieć osobę potrzebującą i włączyć ją do aktywnego życia w środowisku, które go otacza – podkreśla Agnieszka Sykus, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulejowie.
Asystent pomaga w wyjściu, powrocie i dojeździe do określonego miejsca (przychodni lekarskiej, kościoła, instytucji kultury, itp.). Pomaga osobie niepełnosprawnej stawać się bardziej samodzielną osobą i korzystać w pełni z życia.
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sulejowie obecnie zatrudnionych jest czterech asystentów osobistych, którzy świadczą pomoc czterem niepełnosprawnym osobom. - Nie pamiętam kiedy wyszedłem na miasto, teraz mam dużą pomoc ze strony asystenta, mogę wyjść na rynek, spacer, zakupy do lekarza. Asystent pomaga mi w rozwiązywaniu wielu spraw – mówi pan Stanisław, uczestniczący w programie.
Z kolei Pan Włodzimierz dodaje: - Pomoc ze strony asystenta to dla mnie duże ułatwienie, mogę z nim porozmawiać, pojechać do miasta na zakupy oraz pomaga mi w codziennym życiu. Cieszę się bardzo, że są takie osoby – mówi mężczyzna. Pani Julia podkreśla natomiast: - Warto podejmować takie inicjatywy dla osób niepełnoprawnych. Taka pomoc jest odciążeniem moich bliskich zaangażowanych w opiekę.
Dzięki pomocy asystenta czuje się teraz bezpieczna, wiem że jest obok mnie osoba, która w każdym momencie pomoże mi wyjść do ludzi – cieszy się kolejna mieszkanka gminy Sulejów.
Ponadto w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” objęto wsparciem jedną osobę niepełnosprawną, która skorzystała z 7-dniowego, całodobowego turnusu rehabilitacyjnego. Jej opiekun mógł tymczasowo odetchnąć, odpocząć i zregenerować siły, aby móc dalej opiekować się swoim bliskim. - Cieszę się bardzo, że gmina pozyskała fundusze na pomoc takim osobom jak ja. Pobyt w ośrodku spełnił moje oczekiwania, bo mogłem skorzystać z wielu zabiegów tj. z kąpieli borowinowych, wirówki (masaży wodnych) oraz tak bardzo mi potrzebnej dodatkowej rehabilitacji. Mogłem poznać ludzi z podobnymi chorobami i nawiązać z nimi kontakt - mówi Pan Stanisław.
Informacji na temat opisanych programów i możliwości skorzystania z pomocy udzielają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulejowie, przy ul. Targowej 20, tel.: 515 105 987 adres poczty elektronicznej: mops@sulejow.pl