Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia ma się zakończyć remont drogi wewnętrznej na osiedlu Armii Krajowej, na odcinku od Powiatowego Urzędu Pracy do Przedszkola Samorządowego nr 7. Roboty już wystartowały.
16 października przypada 43. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Na rocznicę tego wydarzenia świętujemy w naszym kraju "Dzień papieski".
5 lub 8 października - w przekazach historycznych te dwie daty przewijają się jako czas utworzenia getta żydowskiego w Piotrkowie Trybunalskim - pierwszego takiego miejsca w Europie. W 82. rocznicę tego wydarzenia przypominamy artykuł Agnieszki Warchulińskiej o tragicznych losach piotrkowskich Żydów w czasie II wojny światowej.
Życie ludności cywilnej zamieszkującej nasze miasto było bardzo trudne już od pierwszych dni września 1939 roku. Miasto w wyniku działań wojennych było kilkukrotnie bombardowane, a w dniach 4-6 września w okolicy rozegrała się bitwa pod Piotrkowem. Niestety po zakończeniu regularnych walk, cywilom wcale nie było łatwiej. Życie piotrkowian pod niemiecką okupacją opisuje dr Małgorzata Piotrowska. Zapraszamy do lektury pierwszej części jej tekstu.
"Już w pierwszych dniach okupacji wprowadzono godzinę policyjną oraz zakaz spotykania się w większym gronie osób. Niemiecki okupant szybko zadbał również o unicestwienie wszelkich przejawów życia kulturalnego polskich mieszkańców Piotrkowa" - pisze w drugiej części tekstu poświęconego życiu piotrkowian pod okupacją dr Małgorzata Piotrowska.
Bieda i głód - to największe problemy, z którymi musieli mierzyć się piotrkowianie w czasie niemieckiej okupacji. Wynikały one m.in. z niedostatecznego zaopatrzenia miasta w liczne towary, a także reglamentacji artykułów spożywczych wprowadzonej już 1939 roku. O tym, jak mieszkańcy miasta radzili sobie z codziennymi trudnościami dowiecie się z trzeciej, ostatniej części opowieści o życiu w okupowanym Piotrkowie.
Dziesięciu strażaków, należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Moszczenicy, pomogło w porządkowaniu pomnika Rozstrzelanych Żołnierzy 2 VII 1940 roku. W sprzątaniu nagrobków i okolicznego terenu wsparli pracowników Nadleśnictwa Meszcze.
Uczniowie, nauczyciele i cała społeczność piotrkowskiego III Liceum Ogólnokształcącego, we wtorek (7 września), obchodziła 212. urodziny swojego patrona, czyli poety z okresu romantyzmu i wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego. Datę tę wymusił kalendarz szkolny, gdyż patron także głównej ulicy Piotrkowa urodził się 4 września 1809 w Krzemieńcu.
Pod siedzibą piotrkowskiej Biblioteki Pedagogicznej odbyło się „Pożegnanie lata z doradcą zawodowym”. Podczas wydarzenia zainteresowani mogli dowiedzieć o szansach i zagrożeniach współczesnego rynku pracy, a takie jaka kariera będzie dla nich najlepsza. Doradzali im eksperci piotrkowskiego Oddziału Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oraz partnerów inicjatywy.
W budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczął się remont. Uczniowie i nauczyciele muszą pracować poza budynkiem szkoły, w czterech różnych miejscach.