Artykuły do tagu: Historia

Jego budowę rozpoczęto jeszcze przed słynnymi Centralnymi Dożynkami, a zakończono już w nowym ustroju. Kosztował 500 mln zł. Złożyło się nań całe nieistniejące już dziś województwo piotrkowskie...
We wtorek 11 listopada odbędą się w naszym mieście uroczystości patriotyczne z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku przypada 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, na której obchody zapraszają władze miasta.
Piotrków: Koniec Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Wąskotorowej
Piotrków traci atrakcję turystyczną. Po 15 latach parowóz "Kamil" wraca do Sochaczewa.
Kampania na rzecz Jaruzelskiego
Artur Ostrowski, poseł z Piotrkowa Trybunalskiego (Klub Poselski Lewica), od najbliższego poniedziałku będzie zbierał w swoim biurze poselskim podpisy w obronie byłego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Spodziewa się, że zgłoszą się tysiące mieszkańców.
Największa zbrodnia w Piotrkowie
Z blisko 28 tysięcy osób przeżyło niespełna dwa tysiące. Ginęli
z głodu, chorób, wycieńczenia, pracy ponad siły i w ulicznych egzekucjach. Część tych, którym w jakiś sposób udało się przetrwać nieludzkie warunki getta, straciła życie w obozach zagłady. Z relacji ocalałych wyłania się wstrząsający obraz ...
Wolą nie opowiadać, gdzie i jak pracowali. Nie bardzo chcą wspominać dawne czasy, a jeśli już, to raczej we własnym gronie. Zwłaszcza teraz, gdy nadchodzą dla nich ciężkie dni - politycy PO chcą odebrania pracownikom byłej Służby Bezpieczeństwa przywilejów emerytalnych.
Społeczność gminy Ręczno dba o historię i jej namacalne znaki na terenie miejscowości swojej gminy. Znajduje się tam m.in. stary cmentarz z mogiłami poległych patriotów walczących niegdyś o wolną i niepodległą Polskę podczas powstania styczniowego, a także I i II wojny światowej.
Piotrkowska apokalipsa - wrzesień 1939
Niemcy bombardowali Piotrków bezustannie. Od 2 do 6 września miasto przypominało żywą pochodnię. Łuny trawiących Piotrków pożarów widoczne były nocami nad miastem na odległość wielu kilometrów. W dzień gryzący dym i swąd z dopalających się budynków gęsto zalegał wąskie staromiejskie uliczki i nie pozwalał oddychać tym, którzy przetrwali bombardowania. W ciągu zaledwie kilku dni Piotrków na zawsze zmienił swoje oblicze...
Filmowy Piotrków zazwyczaj kojarzy nam się głównie z takimi plenerami, jak staromiejskie uliczki czy perony dworca kolejowego. Udział w tworzeniu filmowej historii naszego miasta miały jednak również piotrkowskie świątynie. Co ciekawe, po raz pierwszy ekipa filmowa pojawiła się we wnętrzach jednego z miejskich klasztorów w czasach świetności PRL-u, a więc w okresie, kiedy Kościół nie cieszył się przychylnością państwa. A jednak udało się...
Wśród 263 reprezentantów Polski nie ma żadnego przedstawiciela piotrkowskiego klubu. Jest za to jedna urodzona w Piotrkowie zawodniczka i trzech zawodników występujących w drużynach z naszego regionu. Kiedyś bywało lepiej. Znacznie lepiej.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat