Muzeum w Piotrkowie zaprasza na widowisko historyczne "Raut u Piłsudskiego", podczas którego będzie można się przenieść w czasy międzywojenne. Wydarzenie zaplanowano na sobotę (26.09) i wpisuje się ono w obchody 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą". Początek widowiska o godzinie 18:00 przy pl. Zamkowym 4. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie piotrkowskiego Muzeum.
Melodie polskiej przedwojennej rewii i kabaretu wybrzmiewały dzisiaj na Placu Pofranciszkańskim w Piotrkowie. Na scenie przy Mediatece 800-lecia, przed piotrkowską publicznością, zaprezentowała się Warszawska Orkiestra Sentymentalna.
W związku z realizacją kolejnego etapu projektu „1920-2020 UCZCIJMY PAMIĘĆ O TYCH DNIACH”, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z bezpłatnym wydawnictwem poświęconym 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej.
Większością głosów radni Piotrkowa zdecydowali, że rondo u zbiegu ulic Dmowskiego, Żelaznej, Górnej i Armii Krajowej będzie nosić nazwę „Bitwy Warszawskiej 1920”.
Kilka dni temu świętowaliśmy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. O wydarzeniu tym pamiętało oczywiście Archiwum Państwowe w Piotrkowie, które dla miłośników historii i wszystkich tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzą o wojnie polsko-bolszewickiej, przygotowało plenerową wystawę, wystawę online, a także szereg ciekawostek dotyczących jednego z najważniejszych wydarzeń historii Polski.
Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej w Gomulinie odbył się piłkarski „Turniej Zwycięstwa”. Wzięło w nim udział pięć drużyn z gmin Wola Krzysztoporska i Grabica.
W tym roku obchodzimy stulecie Bitwy Warszawskiej, uznawanej za jedno z najważniejszych starć militarnych w historii świata. Pamięć bohaterów walk uczcimy także w Piotrkowie. Ze względu na trwający stan epidemii obchody rocznicy będą przebiegać skromniej niż pierwotnie planowano.
Jedno z najsłynniejszych zdjęć z Powstania Warszawskiego, dziś uznawane niemal za powstańczą ikonę, powstało 13 sierpnia 1944 roku i przedstawia ślub sanitariuszki Alicji Treutler ps. „Jarmuż” i podchorążego Bolesława Biegi ps. „Pałąk”. Sakramentu młodej parze w murach zrujnowanej kaplicy Szpitala Dzieciątka Jezus udzielał ksiądz Wiktor Potrzebski ps. „Corda”. Niewielu piotrkowian wie, że duchowny ten, zanim został w Warszawie w czasie II wojny światowej kapelanem śródmiejskich oddziałów Armii Krajowej, przez sześć lat związany był z naszym miastem. To on zakrzewił wśród piotrkowskiej młodzieży wędrówki po Karpatach i przeprowadził prace konserwatorskie jezuickiej świątyni...
W piątek 14 sierpnia o godzinie 18.00 na Cmentarzu Prawosławnym w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się uroczystość upamiętnienia żołnierzy ukraińskich, którzy polegli walcząc u boku Polaków w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku.
1 sierpnia, 76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Piotrków także uczcił pamięć tego zrywu niepodległościowego.