Od 2013 roku firmy segregujące i magazynujące odpady niebezpieczne będą musiały dostosować swoje magazyny do kryteriów zawartych w nowelizacji ustawy o odpadach z 2010 roku. W Piotrkowie taką działalnością zajmuje się kilka przedsiębiorstw, ale jak na razie tylko jedno próbuje dostosować się do narzuconych wymogów.
- Z tej góry śmieci wydobywa się okropny odór. To jest siedlisko zarazków, robaków i szczurów, nie mówiąc już o tym, że odpady stanowią poważne zagrożenie pożarowe – mówią mieszkańcy Zelowa, którzy od dłuższego czasu walczą o usunięcie składowiska.
Według znowelizowanej ustawy dotyczącej utrzymania czystości i porządku w gminach, każdy mieszkaniec miasta będzie obciążony tzw. podatkiem śmieciowym.
Eko-pozytywni i Wydział Inżyniera Miasta od 18 do 26 czerwca będą prowadzić zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego z miejsc wskazanych przez mieszkańców miasta.
Lasy w okolicy Barkowic Mokrych są zaśmiecone - alarmują słuchacze Strefy FM. Od jakiegoś czasu nie ma kontenerów, gdzie turyści mogą wyrzucać śmieci. - Przez to cierpi cała okolica, która powoli staje się wysypiskiem - mówi jedna z słuchaczek mieszkająca w Barkowicach.
Krajobraz po bitwie to mało powiedziane. Teren przy ul. Zamkowej w Piotrkowie wygląda jak po nalocie Wehrmachtu. - Rozbiórka tych ruin postępuje cały czas. Wyjmowane są elementy metalowe czy drewniane albo na opał, albo na złom.
W styczniu weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowy system zacznie funkcjonować 1 lipca 2013 roku. Wstępnie podzielono już miasto na specjalne strefy.
W środę uczniowie piotrkowskich podstawówek upiększali miasto. W ramach konkursu na ,,Najciekawszą dekorację wykonaną z surowców wtórnych z okazji pierwszego dnia wiosny” na drzewach w okolicach Focusa zawisły kolorowe ozdoby.
Z początkiem roku wchodzi w życie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Założenia są proste – ma być solidnie i efektywnie. Znaczna część odpadów zostanie poddana recyclingowi w tzw. regionalnych instalacjach – czyli wyspecjalizowanych składowiskach śmieci. To miasto wybierze odpowiednie dla siebie składowisko i firmę, która odbierze śmieci od mieszkańców. To również miasto zadba o to, by śmieci były segregowane. Ostatecznie ustali również ich cenę. Dlaczego? Żeby było czysto.
Ma być taniej, a przede wszystkim czyściej. Po hucznej nocy sylwestrowej 31 grudnia 2011 obudzimy się z nową ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wtedy najprawdopodobniej wejdzie ona w życie.