Gminny Ośrodek Zdrowia w Gorzkowicach i Wiejski Ośrodek Zdrowia w Parzniewicach pozostają w strukturze Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie i będą świadczyć opiekę zdrowotną do 31 maja tego roku. Taką decyzję podjęli radni Rady Powiatu Piotrkowskiego.
Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim nieustannie zachęca do wzięcia udziału w projekcie „Rehabilitacja Onkologiczna” dla osób, które chorowały lub leczą się onkologicznie. - To bezpłatna propozycja dla osób aktywnych zawodowo, bez oczekiwania w kolejkach - podkreślają pracownicy szpitala.
Jestem wolontariuszką i od ponad tygodnia pomagam w jednym z ośrodków, do których w Polsce trafili uchodźcy z Ukrainy. Jest mi bardzo trudno, ponieważ nie wiem, jak postępować z osobą, która uciekła przed wojną i była świadkiem przerażających rzeczy. Każda z nich też inaczej się zachowuje, aklimatyzacja przebiega w inny sposób, jednak dużo jest tu smutku, łez, lęku. Co powinnam wiedzieć, by nikogo nie urazić, ale jednocześnie być pomocna? – pyta Agata.
Szyny relaksacyjne to nakładki na zęby stosowane u osób, którym doskwiera bruksizm. Należy zakładać je bezpośrednio przed senem. Jak w praktyce działa takie rozwiązanie i czy jest stosowane podczas leczenia choroby?
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy i którzy zgłoszą się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala otrzymają adekwatną pomoc medyczną na takich samych zasadach jak polski pacjent. Za leczenie zapłaci NFZ z budżetu państwa.
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wizytę w gabinecie dietetycznym. Część robi to ze względów zdrowotnych, inni dążą w ten sposób do wymarzonej sylwetki. Niezależnie od przyczyny na początku często pojawia się pytanie „Jak wybrać najlepszego specjalistę?”. W poniższym artykule podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze dietetyka.
Konsultacja telefoniczna z lekarzem stała się poniekąd koniecznością w trudnych początkach pandemii koronawirusa w Polsce. Mimo pojawiających się czasem wątpliwości, pacjenci szybko dostrzegli liczne korzyści płynące z takiej formy kontaktu, dlatego też obecnie chętnie wybierają opcję rozmowy przez telefon zamiast tradycyjnego spotkania w gabinecie. To wygoda, oszczędność czasu, a nierzadko także i pieniędzy. Czego spodziewać się po takiej rozmowie? Jak się do niej przygotować? Czy telemedycyna ma jakieś ograniczenia?
Z niedawnego komunikatu Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego dowiedzieliśmy się, że kilka placówek medycznych świadczących usługi w Łódzkiem, od 1 marca 2022 r. będzie likwidowało tzw. „łóżka covidowe”. Nie ma wśród nich jednak Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.
Osteoporoza (zwana również „cichym złodziejem kości”) - to stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Występuje najczęściej u kobiet po menopauzie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią 2,1 mln osób, w tym 1,7 mln kobiet. Mieszkańcy powiatu piotrkowskiego w marcu będą mogli przebadać się, by sprawdzić w jakim stanie są ich kości.