Lęk pacjentów przed lekami psychiatrycznymi nie należy do rzadkości. Jest to problem, który w znaczącym stopniu może utrudniać proces zdrowienia. Warto przyjrzeć się bliżej, z czego wynikają takie obawy, czy leczenie zaburzeń psychicznych bez farmakoterapii jest możliwe, oraz jak można pomóc pacjentowi w podjęciu świadomej decyzji o rozpoczęciu leczenia – mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie.
Środowisko pacjenckie coraz częściej zwraca uwagę na pogarszającą się dostępność aptek, którą szczególnie odczuwają osoby starsze oraz mieszkańcy mniejszych miejscowości. Według najnowszego ogólnopolskiego badania Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej 90 proc. respondentów w wieku 56+ oczekiwałoby apteki dyżurującej w najbliższej okolicy. Z kolei 80 proc. wszystkich badanych przy wyborze apteki kieruje się kryterium odległości. Raport „Apteka dla Pacjenta” przybliża potrzeby i oczekiwania pacjentów wobec placówek aptecznych. Koalicja chciałaby, aby wyniki badania zwróciły uwagę resortu zdrowia na aktualny obraz rynku aptecznego pod kątem rzeczywistych potrzeb pacjenta.
Pierwsza z dwóch linii do produkcji wysokospecjalistycznych leków, o łącznej mocy wytwórczej do nawet 6 milionów fiolek i ampułko-strzykawek rocznie, pomyślnie przeszła wszystkie odbiory techniczne i testy u włoskiego producenta — koncernu IMA. Teraz trafi ona do Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, będącego największą w historii inwestycją Polfy Tarchomin S.A.
Leki z osocza, będącego jednym ze składników krwi, to jedyna gwarancja nie tylko zdrowia, ale i życia dla setek tysięcy ludzi, a zapotrzebowanie na nie rośnie. W ostatnich latach byliśmy świadkami kryzysów z dostępem do tych terapii. Jedyny sposób na to, aby nie dochodziło do dramatu, jest zwiększenie dawstwa osocza oraz możliwości jego przetwarzania. To kierunek, w którym Polska chce zmierzać w najbliższych latach.
W ostatnich dwóch latach znacznie zmieniła się rola i zakres odpowiedzialności farmaceutów. Katarzyna Bosacka - znana z drobiazgowej analizy etykiet i składów oraz propagowania zdrowego stylu życia - sprawdziła, czy i jak nowe uprawnienia farmaceutyczne realizowane są w rzeczywistości? Czy faktycznie w aptece można się dziś zaszczepić, poprosić o receptę i dokonać przeglądu posiadanych leków?
Probiotyki to żywe drobnoustroje, które po pomagają odbudować zaburzony mikrobiom jelitowy i utrzymać równowagę bakteryjną w jelitach. Wpływają korzystnie na ogól mikroorganizmów jelitowych. Normalizują, stabilizują i chronią przed namnażaniem patologicznych drobnoustrojów. Wspomagają również rozwój nabłonka jelitowego, regulują gospodarkę mineralną i uczestniczą w syntezie witamin. Duży wybór probiotyków ma obecnie każda apteka internetowa.
Jednostka Strzelecka „Strzelec” 1031 z Piotrkowa organizuje zbiórkę leków dla Ukrainy. Medykamenty będzie można dostarczać w sobotę na ul. Kleszcz (wylot na Sulejów)
Choć przeziębienie i grypa kojarzą się z okresem jesienno-zimowym, także latem mogą przytrafiać się nam infekcje wirusowe. W tym czasie jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur – czy to w związku z przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach i wychodzeniem na zewnątrz, gdzie panuje upał, czy też z dużymi różnicami temperatury między dniem a porankiem czy nocą. W dodatku niektóre letnie dni bywają chłodne i deszczowe. Wspomniane warunki zwiększają ryzyko zachorowania na przeziębienie czy grypę. Jak zapobiegać letnim infekcjom?
Choć wiosna to czas zielenienia się traw, pięknie kwitnących drzew i zdecydowanie cieplejszej pogody, niektóre osoby uskarżają się w tym czasie na szereg uciążliwych dolegliwości. Mowa o alergikach, doświadczających nieprzyjemnych objawów takich jak katar czy łzawienie oczu w kontakcie z określonymi substancjami. Co wywołuje wczesnowiosenne alergie i jak sobie z nimi radzić?
Tegoroczna dyskusja dotycząca chorób wirusowych zdominowana jest oczywiście przez koronawirusa. Nie można jednak zapominać, że Polacy cały czas chorują również na grypę, która może być nie mniej niebezpieczna od koronawirusa, szczególnie dla osób o obniżonej odporności albo borykających się z innymi chorobami. W walce z nią pomóc mogą jednak leki przeciwwirusowe.