Kolejny protest rolników z Agrounii w naszym regionie. Od środowego poranka blokują oni krajową dwunastkę w Rękoraju w powiecie piotrkowskim, w rejonie zjazdu na drogę S8. Protestujący zapowiadają, że strajk potrwa 48 godzin. Hodowcy podkreślają, że ich działania wynikają z niedostatecznych kroków rządzących w zwalczaniu ASF.
48-godzinny strajk rolników z Agrounii odbędzie się w środę i czwartek w Rękoraju w gm. Moszczenica. Piotrkowski sąd oddalił bowiem decyzję wójta o zakazie zgromadzenia.
Przedstawiciele Agrounii zapowiadają kolejny protest w związku z ich zdaniem nieudolną polityką rządu w sprawie ASF. Na drogi naszego regionu ma ponownie wyjechać około 150 ciągników. Tym razem strajk ma potrwać 48 godzin, odbyć się w dwóch miejscach. Rolnicy chcą rozpocząć akcję protestacyjną się w środę (4 sierpnia) o godzinie 8:00, ale organizacji zgromadzenia zakazał wójt Moszczenicy. Ostateczna decyzja w sprawie ewentualnego protestu zapadnie przed sądem.
To jest wojna o Polską wieś! - podkreślali rolnicy, którzy brali udział w proteście i blokadzie drogi krajowej w Srocku. Przyczyną protestu są obostrzenia wprowadzone w związku z pojawieniem się ogniska afrykańskiego pomoru świń w Kruszowie. Jak podkreślali uczestnicy zgromadzenia, sprzeciwiają się oni brakowi rządowego wsparcia dla hodowców trzody chlewnej w walce z wirusem ASF, co ich zdaniem doprowadzi do upadku wielu gospodarstw - szczególnie tych mniejszych.
W związku z planowanym na najbliższy wtorek (20 lipca) protestem rolników z AgroUnii, należy spodziewać się utrudnień i ograniczeń w ruchu na DK12 w Srocku. W proteście ma wziąć udział ok. 150 ciągników i bliżej nieokreślona grupa rolników niezmotoryzowanych. Nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy protest ma się rozpocząć, jak długo ma trwać, jaki ma mieć charakter i przebieg.
W piątek pod siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich odbyła się konferencja rolników z AgroUnii, do których dołączyli rybacy. Możemy spodziewać się protestów, które odbędą się także w naszym regionie.
Kilka dni temu w miejscowości Barkowice (gm. Sulejów) nad Zalewem Sulejowskim, na jednym z budynków powieszono baner z informacją "Tu powstanie chlewnia na 3000 świń". Wzbudziło to niepokój mieszkańców miejscowości, którzy postanowili działać. W piątek (18 czerwca) zorganizowali spotkanie, podczas którego podpisali petycję, zawierającą sprzeciw wobec realizacji tej inwestycji.
TestifiX to nowa usługa dostępna w Warszawie i Poznaniu, umożliwiająca pobranie materiału do badań na COVID-19 w domu, niezależnie od tego, jaki rodzaj testu jest wymagany w danym kraju. Proces diagnostyczny trwa zaledwie sześć godzin, a wyniki badania są dostępne na platformie online. Podróżujący mogą pobrać certyfikat przez aplikację lub pocztą elektroniczną.
Dla ponad 360 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tys. szkół w kraju we wtorek pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpocznie się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Przeprowadzany będzie w reżimie sanitarnym.
17 maja rozpoczął się protest uczniów w całej Polsce. Młodzi ludzie ubierają się na czarno, a elementem, który ma ich dodatkowo wyróżniać jest czerwona wstążka, przypięta do ubrania, plecaka lub po prostu zawiązana na nadgarstku.