Advertisement

Ponad 150 ciągników zablokowało ruch pomiędzy Piotrkowem a Srockiem

Region Wtorek, 20 lipca 2021143
To jest wojna o Polską wieś! - podkreślali rolnicy, którzy brali udział w proteście i blokadzie drogi krajowej w Srocku. Przyczyną protestu są obostrzenia wprowadzone w związku z pojawieniem się ogniska afrykańskiego pomoru świń w Kruszowie. Jak podkreślali uczestnicy zgromadzenia, sprzeciwiają się oni brakowi rządowego wsparcia dla hodowców trzody chlewnej w walce z wirusem ASF, co ich zdaniem doprowadzi do upadku wielu gospodarstw - szczególnie tych mniejszych.

Ładuję galerię...

- W ciągu jednej doby w Polsce upadają 72 gospodarstwa, które hodują świnie. One są najzwyczajniej zamykane. Ten rząd, który nam obiecał wspólną pracę i rozwiązanie naszych problemów, dziś nas zostawił. Mojemu dziadkowi gospodarstwo zabrali Niemcy, a nam odbierze je polski rząd! - grzmiał podczas rozpoczęcia wtorkowego protestu lider Agrounii, Michał Kołodziejczak.

 

Protest rolników rozpoczął się we wtorek (20 lipca) kilka minut po godzinie 8:00 na pl. Rynek w Srocku. Po krótkich wystąpieniach lidera Agrounii oraz przedstawicieli rolników z powiatu piotrkowskiego na DK12/91 wyjechało kilkadziesiąt ciągników oraz innych pojazdów. Według organizatorów strajku zjechało się ich przeszło 150, a sam wyjazd z miejsca zbiórki zajął im blisko 50 minut.


Kolumna protestujących skierowała się w stronę Piotrkowa, całkowicie uniemożliwiając kierowcom poruszanie się po ruchliwej drodze. Dodatkowo sporo grupa protestujących pozostała w Srocku blokując "dwunastkę" w tej miejscowości.


Wśród protestujących można było spotkać osoby, które przyjechały z daleka, aby wesprzeć hodowców z naszego regionu. Rozmawialiśmy m. in. z rolnikiem z Wielkopolski. - Choroba rozprzestrzenia się cały czas i nie jest robione nic przez służby państwowe, żeby ją zwalczyć. Wirus ASF pojawił się już w 2014 roku i wciąż jest w natarciu. Władze i instytucje zasłaniają się np. ekologami, a proszę popatrzyć na Danię, która wybiła wszystkie dziki, a przecież trudno temu krajowi odmówić troski o środowisko i ekologię. Można? Oczywiście, że tak, ale trzeba chcieć - podkreślał.


Protestujący podkreślali, że troska o gospodarstwa i hodowle powinna być dla władz sprawą priorytetową, gdyż sektor spożywczy jest dla kraju absolutnie strategiczny. - Obecnie sprzyja się wielkim gospodarstwom przemysłowym, a tam nie ma troski o jakość i był niejeden przypadek stosowania antybiotyków w tego typu hodowlach, więc to się niestety odbije na małych gospodarstwach oraz społeczeństwie, które dostanie gorsze produkty - mówił jeden z protestujących.


Strajk trwał do popołudnia i niestety nie obył się bez starcia protestujących rolników z policją. Funkcjonariusze użyli gazu wobec lidera Agrounii. O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do piotrkowskiej policji. 

 

- Podczas przejazdu rolników, który miał miejsce na drodze krajowej nr 12 na odcinku od Srocka w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego, uczestnicy przejazdu usiłowali zmienić jego trasę, dlatego patrol policyjny zablokował jeden pas ruchu, jednocześnie informując uczestników, aby stosowali się do wcześniej wyznaczonej trasy przejazdu. W pewnym momencie uczestnicy zaczęli zachowywać się agresywnie, rozbujali policyjny radiowóz i próbowali go przepchnąć, aby kontynuować jazdę. Chcąc zapobiec dalszej eskalacji agresywnego zachowania policjanci użyli środka przymusu bezpośredniego w postaci gazu - poinformowała asp. Izabela Gajewska, oficer prasowy KMP w Piotrkowie. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

11

19


Advertisement
Advertisement

Komentarze (143)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

5g ~5g (Gość)20.07.2021 21:01

Proszę dokładnie opisać i umieścić zdjęcia z popisu milicji w Srocku. Zwłaszcza jak potraktowali Pana Kołodziejczaka. Proszę również się pochwalić czy to była piotrkowska milicja, czy może przebierańcy. Może zomo?

1714


go?ć_miastowy ~go?ć_miastowy (Gość)22.07.2021 09:43

Chłopu to nawet oddychać się nie opłaca wiecznie źle

53


Schabik ~Schabik (Gość)22.07.2021 17:31

Czemu nie pojada na mickiewicza do jarka.bodaj by ich wszystkich zlikwidowali

03


mateusz m ~mateusz m (Gość)21.07.2021 10:38

UWAGA!
zaczynamy nowy strajk, na żniwa blokujemy wjazdy na pola, zatrzymujemy kombajny!!
może teraz my osoby, które nie są rolnikami utrudnimy im życie jak to oni ciągle robią!!
Ja uczciwie pracuje, dotkliwie dotykają nas podwyżki cen oraz podatków dzięki PiS-wi
i nam nikt nie daje dofinansowań, dodatków do paliw oraz dopłat!!! A rolnik jak święta krowa! (jak jest źle to sprzedać i iść na etat)

128


dlaczego nie jadą na ~dlaczego nie jadą na (Gość)22.07.2021 10:46

dlaczego ni jadą na wiejską tylko zwykłym ludziom życie utrudniają. To jest inteligencja na pewno tym coś osiągną!

42


spr. ~spr. (Gość)22.07.2021 08:43

Pamiętam jak w TV kurskiej taki malutki człowieczek twierdził, że bedzie dopłata do świni 100, 00 zł. a do krowy 500,00 zł. Wyśmiewali to podczas strajku nauczyciele, wyceniani na mniej niż świnia.

24


V8 ~V8 (Gość)22.07.2021 09:33

Te protesty NIC a NIC nie dają! To tylko takie upuszczanie ciśnienia a starsi i mądrzejsi z Wiejskiej śmieją się z tego i dalej będą realizować polecenia kogoś "z zewnątrz" Małymi kroczkami rozłożą Was i resztę na łopatki i nic nie zrobicie. Naród jest już podzielony niemalże w każdej kwestii i z takim narodem można zrobić dosłownie wszystko. Pamiętacie te słowa? "Wlewają w nas ten jad nienawiści i ci z lewa, i ci z prawa, tylko po to abyśmy się żarli nawzajem, wyzywali i bili się między sobą. A oni? Oni zawsze się dogadają, będą kraść, bogacić się i będą robili z nami co tylko będą chcieli i powiedzą, że to wszystko w imię demokracji."

30


Farmer ~Farmer (Gość)20.07.2021 16:46

Dzięki nam macie co jeść.

723


Gghh ~Gghh (Gość)22.07.2021 02:18

Widać biedę u tych rolników na podwórku i w domach. Jeżdżą polonezami i ledwo wiążą koniec z końcem. Gdyby nie rodzina i znajomi to byłby głód.. Jak Unia daję pieniążki to jest OK jak wymaga w przepisach to jest be

44


go?ć_rolnik ~go?ć_rolnik (Gość)21.07.2021 10:44

Jak ci rolnicy którzy brali udział w proteście wytłumaczą wylanie gnojówki przed kościołem.Zapytajcie się ich kiedy będą szli na pasterkę ,czy rezurekcjie Św Wielkanocnych ?Przeważnie z okazji tych świąt eksponują przed kościołami swoje bryki , żeby wzbudzić zachwyt prafian

105


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat