Egzaminem z języka polskiego w środę o godz. 9.00 rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów ósmoklasisty. W czwartek będzie egzamin z matematyki, a w piątek z języka obcego. Przystąpią do nich uczniowie, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli zdawać ich w maju.
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski uważa, że - jeśli tylko pozwolą na to warunki epidemiologiczne - warto, aby nauka stacjonarna w szkołach była realizowana jak najdłużej, bo jest to istotne z wielu względów.
Od poniedziałku nauczyciele oraz pracownicy żłobków, którzy chcą się zaszczepić przeciw COVID-19, będą mogli zgłosić chęć szczepienia. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną ci, którzy pracują stacjonarnie w szkole, przedszkolu lub żłóbku. Szczepienia ruszą w piątek.
W poniedziałek rozpoczną się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.
Powrót uczniów do szkół zależy od rozwoju epidemii. Jeśli jej wyhamowanie będzie widoczne, to stopniowo będą wracać do nauczania stacjonarnego. Najpierw maturzyści i ósmoklasiści i najmłodsze roczniki – mówił w piątek rano w programie I Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 i projektu grantowego Zdalna Szkoła+ gmina Czarnocin kupiła i przekazała do szkół podstawowych 16 laptopów.
W trybie mieszanym pracuje 1037 placówek oświatowych, a 375 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47 tys., działa normalnie - podało w środę MEN. Liczba szkół pracujących w środę w sposób inny niż stacjonarny jest najwyższa od początku roku szkolnego. Dane zebrane od kuratorów oświaty na podstawie informacji od dyrektorów są z środy z godziny 14.00. Zgodnie z nimi w trybie stacjonarnym pracuje 47 072 przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych, czyli 97,09% wszystkich.
I Liceum Ogólnokształcące było jedną z ostatnich szkół, do której nie dotarła jeszcze epidemia. Niestety w środę (14 października) nadeszła informacja o zdiagnozowaniu koronawirusa u ucznia pierwszej klasy.
Młodzi zapaśnicy z całego kraju przyjechali do Gomulina w gminie Wola Krzysztoporska, by powalczyć o podium podczas Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych w zapasach w stylu klasycznym U-15. Jednocześnie odbywały się też Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w mini zapasach. Ze względu na COVID-19 zawody przeprowadzane były bez udziału publiczności. Była za to transmisja w internecie.
W piątek prezydent Krzysztof Chojniak zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego ws. wprowadzenia strefy czerwonej w Piotrkowie Trybunalskim. Jednym z głównym tematów była sytuacja w piotrkowskiej oświacie. Zgodnie z ustaleniami piotrkowskie szkoły i przedszkola funkcjonują na dotychczasowych zasadach. Magistrat jest w stałym kontakcie z dyrektorami placówek. W przypadku potwierdzenia koronawirusa dyrektorzy placówek wprowadzają albo dni dyrektorskie, albo system hybrydowy, czyli część klas wysyłanych jest na naukę zdalną, a część uczy się w trybie stacjonarnym.