Wernisaż wystawy malarstwa autorstwa Pauliny Żuk odbędzie się w piątek (25 czerwca) w galerii ODA przy ul. Dąbrowskiego. Ekspozycja nosi tytuł „Obraz zjawisk”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00.
Historia kolejnictwa w Piotrkowie jest niemal tak stara jak historia pocztowych znaczków. Pierwsze znaczki pocztowe wyemitowane zostały w 1840 r. w Anglii. Wkrótce, bo już w 1860 r. pojawiły się również na ziemiach polskich. W międzyczasie podjęto budowę Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Poruszające się tzw. „wiedenką” pociągi zawitały do Piotrkowa już w 1846 r. Właśnie kolej jest przedmiotem wystawy, którą będzie można podziwiać w piotrkowskim Muzeum w wakacje.
To nie był finisz PGNiG Superligi dla ludzi o słabych nerwach. Po pierwszych połowach meczów w Szczecinie i Kwidzynie ostatnie miejsce w tabeli zajmował Piotrkowianin. Później jednak wszystko się zmieniło. Piotrkowianin wywalczył dwa punkty (remis 25:25 i zwycięskie rzuty karne), a Stal Mielec przegrała ostatecznie jednym trafieniem. To oznacza, że plasujemy się w końcowej tabeli na trzynastym miejscu. Baraży nie będzie, piotrkowska drużyna nadal będzie grać w Superlidze.
W związku z przypadającym 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim - Oddział Muzeum w Polichnie, przygotowało wystawę pn.: „Katyń – pro memoria”. Ze względu na warunki epidemiologiczne ma ona postać ekspozycji planszowej, dostępnej do zwiedzania na wolnym powietrzu przy Placu Zamkowym 4, nieopodal siedziby Muzeum. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od kwietnia 2021 roku
Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta Starego jest już gotowe na przyjęcie pierwszych odwiedzających w Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie. Na izbę pamięci zagospodarowano na razie pierwszą z sal powstającej przy ul. Sieradzkiej placówki. Ekspozycja będzie dostępna kiedy tylko pozwolą na to warunki epidemiologiczne.
Urszula Sadowska, sulejowianka przez wiele lat związana z Piotrkowem. Była działaczką opozycji antykomunistycznej w zarządzie regionalnej Solidarności. Wielokrotnie zatrzymywana, przesłuchiwana i represjonowana przez cały okres stanu wojennego i bezpośrednio po nim, nigdy nie zdradziła ideałów „S”, a przez swoją nieugiętą postawę, zmuszona była emigrować do Australii, gdzie w Melbourne mieszka aż do dziś. Za swoją działalność została odznaczona przez Urząd Osób Represjonowanych i Kombatantów.
W sierpniu Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z plenerową ekspozycją, prezentowaną na parkanie muzealnym, która poświęcona została mieszkańcom Piotrkowa uczestniczącym w powstaniu warszawskim. Biogramy bohaterów zostały opracowane przez doktora Piotra Stanka z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z wystawą pt.: "Peter Hofmann - żołnierz i fotograf". Dzięki niej zwiedzający dowiedzą się jak wyglądał nasz region w czasie I Wojny Światowej.
Jak same podkreślają, walczą o lepsze jutro dla swoich wnuków. Były widoczne podczas protestów klimatycznych, manifestowały przeciw nienawiści. W sobotę (22 lutego) Polskie Babcie przyjechały z Warszawy do Piotrkowa, aby zachęcić do udziału w wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja.
Wystawę zatytułowaną „Marynarka Wojenna w stuleciu odrodzonej Rzeczypospolitej”, można oglądać w murach piotrkowskiego Zamku Królewskiego do końca kwietnia 2020 roku.