Wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzone zostaną także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym?
Mieszkańcy Piotrkowa coraz rzadziej stosują się do obowiązku noszenia maseczek - alarmują słuchacze radia Strefa FM. O stosowanie się do wytycznych sanepidu i ministra zdrowia apelował w środę o poranku w magazynie Magiel jeden ze słuchaczy. - Jedna trzecia mieszkańców Piotrkowa nie nosi maseczek – mówił.
Policjanci województwa łódzkiego będą czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców podczas zbliżającej się majówki, która – ze względu na stan epidemii – będzie szczególna. W tym roku funkcjonariusze sprawdzać będą również przestrzeganie ograniczeń związanych z zagrożeniem. - Pamiętajmy o zakrywaniu nosa i ust oraz zachowaniu odległości 2 metrów pomiędzy osobami – apelują policjanci.
W niedzielę 5 kwietnia służby sanitarne potwierdziły 3 przypadki zakażenia koronawirusem na terenie gminy Gorzkowice. Tego samego dnia z apelem do mieszkańców wystąpił wójt Alojzy Włodarczyk.
Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z 24 marca 2020 r. zaostrzono zasady przemieszczania się. Jedna z regulacji dotyczy przejazdów komunikacją miejską. Od 25 marca do 11 kwietnia środkami publicznego transportu zbiorowego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. Pasażerowie zobowiązani są do bezwzględnego stosowania się do tego nakazu. Należy zajmować co drugie miejsce siedzące w autobusie.
W trudnej sytuacji stosunkowo łatwo potrafią się odnaleźć... przestępcy. Piotrkowska policja ostrzega przed oszustami, złodziejami i zwykłymi cwaniakami żerującymi na ludzkim strachu i niepewności.
Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego wprowadza środki profilaktyczne w związku z rozwojem zarażeń koronawirusem (COVID-19). Urzędnicy zalecają, aby do niezbędnego minimum ograniczyć wizyty w magistracie. Podobnie jest w urzędach gmin w naszym powiecie.
Wojska Obrony Terytorialnej zmieniają model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Powód to oczywiście chęć pomocy w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Łódzcy Terytorialsi będą wspierać służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie.
Na głównych przejściach granicznych wprowadzono kontrole sanitarne, by zapobiegać niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się w Polsce koronawirusa. Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zamieszczone zostały wzory tzw. formularzy lokalizacyjnych. Zebrane w ten sposób dane będą służyły służbom sanitarnym do kontaktu z pasażerami w razie stwierdzenia ryzyka zarażenia ich wirusem.
Zaprzestanie organizacji wycieczek i wyjazdów oraz przyjmowania gości (grup zorganizowanych) – takie wytyczne od wojewody łódzkiego otrzymały wszystkie placówki oświatowe z naszego województwa.