- Stawki za odbiór śmieci uchwalone przez radnych są optymalne - uważa przewodniczący piotrkowskiej Rady Miasta Marian Błaszczyński.
Uczniowie z Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszynie w roku szkolnym 2012/13 po raz drugi już przystąpili do ogólnopolskiego konkursu ekologicznego “Drugie życie elektrośmieci”.
150 tysięcy złotych kary za niesprzątanie miasta – tyle w sumie (według urzędników za niedopełnienie warunków umowy) musiała zapłacić miastu firma Roka. Śniegu i śmieci w mieście nie brakuje, tymczasem następca Roki – ZiOM – otrzymał dotąd tylko 5 tysięcy złotych kary. By zmotywować firmę, urzędnicy mogą na nią nakładać finansowe kary. Okazuje się, że z takiej formy korzystano wyjątkowo często tylko wtedy, kiedy miasto sprzątała Roka. Czy to wynik niekompetencji firmy, czy urzędniczej złośliwości?
Od 7 do 8,50 zł od osoby za posegregowane i 12 zł miesięcznie od osoby za odbiór śmieci nieposegregowanych. Tyle będą płacić piotrkowianie od lipca. Podczas sesji radni zagłosowali „za” przyjęciem uchwały. Siedmiu radnych było „przeciw”, 13 „za". Jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Od 1 lipca 2013 roku za odbiór śmieci odpowiedzialny będzie samorząd. - Do tego czasu mieszkańcy, aby za odbiór odpadów nie płacili podwójnie, powinni rozwiązać umowę z firmą obecnie odbierającą śmieci – informuje Urząd Miasta w Piotrkowie.
- Czyżby władze miasta po raz kolejny chciały sięgnąć do kieszeni piotrkowian, po to, żeby załatać lukę budżetową? - pytał na naszej antenie radny Tomasz Sokalski, który odniósł się w ten sposób do uchwały dotyczącej stawek za odbiór śmieci.
10zł za wywóz śmieci w jednoosobowym gospodarstwie domowym. Piotrkowscy urzędnicy robią kolejne podejście do tzw. ustawy śmieciowej. Nowelizacja ustawy pozwala na różnicowanie stawek i stosowanie łączenia metod naliczania stawek za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
Radomszczańscy radni zdecydowali jak i ile mieszkańcy miasta będą płacili za odbiór śmieci. Stawki uzależnione będą od ilości osób zamieszkujących gospodarstwo domowe.
Czy miasto po zimie zostało już posprzątane? Radny Dziemdziora twierdzi, że nie i składa wniosek o pilne porządki.
1 lipca w Bełchatowie rusza nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Mieszkańcy miasta mają ponad miesiąc (do 31 marca) na złożenie w Urzędzie deklaracji z informacją, ile osób zamieszkuje nieruchomość, której są właścicielami. Od tego zależeć będzie bowiem wysokość opłaty naliczonej za odbiór odpadów.