W ostatnich latach rynek odnawialnych źródeł energii w Polsce, zwłaszcza fotowoltaika, dynamicznie się rozwija. Coraz więcej gospodarstw domowych oraz firm decyduje się na montaż paneli słonecznych. Wrocław nie jest tutaj wyjątkiem – miasto przyciąga inwestorów swoją otwartością na innowacje i zielone technologie. Jednak czy możemy już mówić, że fotowoltaika we Wrocławiu staje się tak popularna, jak węgiel na Śląsku?
"Rachunki grozy", które otrzymali Polacy od dostawców energii elektrycznej, zawierały szacunkowe wzrosty cen za prąd już od lipca. Wszystko za sprawą końca programu "Tarczy energetycznej", która była wprowadzona w celu ochrony portfeli Polaków i stabilizacji cen za energię. Od dziś (01.07.2024) ceny energii wzrosną, jednak nie tak znacznie, jak przewidywały to prognozy dostawców energii. Rząd wprowadza "bon energetyczny", eksperci są zgodni - przełoży się to na wzrost cen towarów i usług.
Z roku na rok przydomowe magazyny energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród posiadaczy instalacji fotowoltaicznych oraz osób, które planują inwestycję w instalację PV. Urządzenia te gromadzą nadwyżkę wytworzonego prądu, którą można wykorzystać wtedy, gdy zapotrzebowanie na własną energię przewyższa jej podaż lub w przypadku awarii sieci. Jak prawidłowo dobrać domowy bank energii do fotowoltaiki? Ten artykuł to zbiór najważniejszych wskazówek na ten temat.
Wciąż można składać wnioski o dofinasowanie z programu Energia dla Wsi. Celem tego projektu jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich.
Nawet 95 procent dofinansowania mogą otrzymać mieszkańcy Piotrkowa na montaż pomp ciepła czy fotowoltaiki z magazynami energii. Ruszył nabór wniosków w programie budowy instalacji OZE. Trzeba się jednak spieszyć, bo zapisy trwają tylko do 25 sierpnia.
Blisko trzysta instalacji Odnawialnych Źródeł Energii miało być wykonanych w domach piotrkowian, dzięki pozyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej. Pojawiły się jednak problemy.
Po wielu perypetiach i trzech latach formalności mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego w końcu się doczekali. Urząd Miasta pozyskał pieniądze na budowę instalacji Odnawialnych Źródeł Energii u piotrkowian. O przyznaniu dotacji poinformowali w środowe przedpołudnie politycy Prawa i Sprawiedliwości.
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie biorą udział w projekcie edukacyjnym „Postaw na Słońce”. W pierwszym etapie zmagań zajęli trzecie miejsce w Polsce.
W 2020 roku Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego obniżyła o 32 proc. emisję dwutlenku generowaną przez jej działalność operacyjną. Jednocześnie wdrożyła Politykę Odnawialnych Źródeł Energii, w ramach której finansowane są m.in. projekty farm fotowoltaicznych oraz wiatraków oraz zaostrzyła kryteria finansowania dla wysokoemisyjnych sektorów gospodarki.
Piotrków Trybunalski przygotowuje się do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy około 1 megawata. Prace trwają od dłuższego czasu. - Chcemy wykorzystać duży plac, który jest do dyspozycji na terenie oczyszczalni ścieków po zakończonej modernizacji tego obiektu – mówi prezydent Krzysztof Chojniak.