Istotne parametry przydomowego magazynu energii
Aby znaleźć odpowiedni magazyn energii do domu, konieczne jest zwrócenie uwagi na jego parametry. Do najważniejszych należą rodzaj oraz moc pojemnościowa. To m.in. na tej podstawie wybiera się takie urządzenie.
Na rodzaj magazynu energii wpływa to, w jakiej technologii go wykonano. Obecnie najbardziej popularne są modele LiFePO4, czyli litowo-żelazowo-fosforanowe. Uznaje się je za:
- bezpieczne,
- trwałe,
- wydajne.
Urządzenia te wytrzymują do 8 tysięcy cykli ładowania i rozładowania. Wynika z tego, że taki przydomowy magazyn energii będzie komfortowy w użytkowaniu.
Jak dobrać magazyn energii do domu pod kątem mocy?
Wiele osób dobiera urządzenie, biorąc pod uwagę wielkość swojej fotowoltaiki. To oznacza, że do instalacji 5 kW dopasowywany jest magazyn 5 kWh, do instalacji 10 kW – 10 kWh itd. Jednak nie zawsze ta metoda się sprawdza.
Na pierwszym miejscu zawsze należy stawiać rzeczywiste potrzeby gospodarstwa domowego. Wtedy często okazuje się, że wystarczający będzie mniejszy, a tym samym tańszy przydomowy magazyn energii. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko samą moc instalacji fotowoltaicznej, ale i:
- to, jak zużycie prądu rozkłada się w ciągu dnia,
- jakie jest roczne zużycie energii elektrycznej.
Bardzo ważne jest to, że w razie potrzeby magazyn energii można rozbudować w przyszłości. W przypadku wątpliwości, jakie urządzenie okaże się najlepsze, warto skonsultować to z ekspertami z branży.
Efektywność magazynu energii
Efektywność to inaczej zdolność do magazynowania oraz oddawania energii bez dużych strat. Im wyższa ona będzie, tym lepiej. Wówczas możliwe będzie maksymalne wykorzystanie energii, którą zgromadził przydomowy magazyn energii. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na kwestię dodatkową, czyli samorozładowanie urządzenia.
Dobry akumulator powinien długo utrzymywać energię, którą zgromadził. Dla nowoczesnych modeli utrata prądu mieści się na poziomie ok. 3% w skali miesiąca.
Magazyn energii do domu a gwarancja
Kupując takie urządzenie, nie można zapomnieć o sprawdzeniu gwarancji. U większości producentów wynosi ona 10 lat. Oczywiście warto przy tym pamiętać o prawidłowej eksploatacji magazynu energii. Należy więc zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia i właściwy sposób użytkowania (m.in. unikanie całkowitego rozładowania).
Pomoc w doborze przydomowego magazynu energii
Skorzystanie z pomocy fachowców w kwestii zakupu magazynu energii do domu to dobre rozwiązanie. Eksperci precyzyjnie obliczą, jak pojemny powinien być akumulator, biorąc przy tym pod uwagę wszystkie istotne czynniki. Wskażą oni też odpowiednie miejsce do jego montażu, aby użytkowanie było wygodne i bezpieczne.
Niezawodny magazyn energii do domu – dobierzesz go z pomocą zespołu Otwarta Energia.