Wysypiska śmieci czy miejsca odpoczynku? Takie pytanie mogą zadawać sobie turyści odwiedzający okolice zbiorników wodnych w naszym regionie. Bugaj, Zalew Cieszanowicki czy sulejowskie Wapienniki - wszędzie, bez wyjątku, las i brzegi toną w śmieciach. Trafiają tam nie tylko resztki po grillowaniu, ale całe worki odpadów komunalnych.
W wodociągu na terenie gminy Moszczenica znów wykryto bakterie coli. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunalne chce poznać źródło zanieczyszczeń i zapowiada kontrole posesji mieszkańców.
Mroźna aura przyczyniła się do pogorszenia stanu powietrza w Piotrkowie. Według tego, co pokazują nam czujniki Airly, w centrum miasta dopuszczalna norma pyłu PM 2,5 była przekroczona została o 735%, natomiast PM 10 o 707%!
Najgorzej jest w Opocznie i Tomaszowie Mazowieckim. Trochę lepiej, ale też źle, w Piotrkowie Trybunalskim. Bełchatów nie jest co prawda „czerwonym punktem” na mapie najbardziej zanieczyszczonych miast, ale również tam walka trwa. Sprawdzamy, jak ze smogiem radzą sobie ościenne miasta.
Wiosną tego roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała informacje, z których wynika, że Opoczno znajduje się na najniższym stopniu podium tego niechlubnego rankingu.
Problem z wodą w gminie Łęki Szlacheckie. Ostatnie badanie wody w wodociągu publicznym w Łękach Szlacheckich dało negatywny wynik. Stwierdzono przekroczoną ogólną liczbę mikroorganizmów w 22 stopniach Celsjusza po 72 godzinach.
W Piotrkowie Trybunalskim coraz więcej osób decyduje się na spacery w tzw. maskach antysmogowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta pod koniec ubiegłego roku zlecił Inspekcji Handlowej sprawdzenie czy półmaski filtrujące rzeczywiście chronią nas przed toksycznymi substancjami. Okazuje się, że nie wszystkie produkty pozytywnie przeszły tę próbę.
33 polskie miasta znalazły się wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie – wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia. Te dane opublikował właśnie brytyjski FINALCIAL TIMES. Niestety wśród tych miast są Opoczno i Tomaszów Mazowiecki. Niedobrze jest też w Piotrkowie.
Informacje o zanieczyszczeniu nieznaną substancją Śrutowego Dołka przekazał w poniedziałek po południu jeden z mieszkańców Piotrkowa. Prawdopodobnie substancje ropopochodne dostały się do cieku w okolicy ulicy Przemysłowej.
Najgorzej jest w Opocznie, u nas trochę lepiej, ale gorzej niż w Łodzi. Powietrze w Piotrkowie jest zapylone. Wiele szkodliwych dla zdrowia substancji przekracza dopuszczalne normy. Ochrona środowiska wskazuje winnych - to kominy prywatnych budynków i komunikacja samochodowa.