- Uruchamiamy całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (800-190-590) o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem – poinformował w środę 26 lutego minister zdrowia Łukasz Szumowski. W Polsce nie ma dotąd potwierdzonego przypadku koronawirusa.
Spektakl baletowy „Grek Zorba” wraca po 30 latach nieobecności na deski Teatru Wielkiego w Łodzi. Premiera przedstawienia zaplanowana została na najbliższą sobotę, 29 lutego. Tytułową rolę zatańczy Australijczyk Joshua Legge. Na scenie będą partnerować mu Dominik Senator, Yuki Itaya, Laura Kolorczuk i Alicja Bajorek. Z tancerzami pracował, przygotowując ich do występów, słynny choreograf Lorca Massine.
Życie powinno być łagodnym przechodzeniem od jednego punktu do drugiego, przypominającym spacer doliną w słoneczny dzień. Ale czy tak jest? Żyjemy w ciągłym biegu, w głowie natłok myśli: muszę to, muszę tamto, muszę być najlepsza, najmądrzejsza, najpiękniejsza i do tego zawsze uśmiechnięta.
Polacy wydają niemal 10 mld rocznie na prywatne świadczenia zdrowotne. To oznacza, że wykładamy z własnej kieszeni jedną trzecią tego, co rząd obiecał dołożyć w ciągu 7 lat – oceniają eksperci ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
Ich zdaniem konieczne jest nie tylko sukcesywne zwiększanie nakładów publicznych na ochronę zdrowia, ale też racjonalne ich wydatkowanie.
W wyniku reformy "Apteka dla aptekarza" w 2019 r. ubyły w Polsce 533 apteki, a o kolejne 98 zwiększyła się liczba aptek uśpionych, czyli niedziałających, ale posiadających ważną licencję - wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.
„Nasza nowa przestrzeń", to konkurs, który polega na stworzeniu autorskiego planu zagospodarowania przestrzennego terenów pomiędzy wieżą ciśnień a piotrkowskim dworcem PKS. Zainicjowano go w poniedziałek w Mediatece 800-lecia. Uczestnicy konkursu, czyli piotrkowscy uczniowie, muszą odpowiedzieć na następujące pytania: Czego brakuje w centrum miasta, a czego jest za dużo? Jak powinna wyglądać przestrzeń publiczna? Jak zagospodarować wieżę ciśnień? Podczas spotkania omówiono kwestię opracowywania planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic: Roweckiego-Grota, Polskiej Organizacji Wojskowej i J. Słowackiego. Najlepsze koncepcje zostaną nagrodzone, na ten cel przeznaczono 10 tysięcy złotych.
Z kominów Elektrowni Bełchatów, Piotrków Trybunalski widać jak na dłoni. To w tę stronę najczęściej wieje wiatr, wiele częściej niż w kierunku pobliskiego Bełchatowa. Wysokie kominy zapewniają rozchodzenie się dymu ze spalanego węgla na odległość nawet kilkuset kilometrów. Jednak kiedy warunki atmosferyczne są niekorzystne, elektrownia „grilluje” pobliski Piotrków i jego mieszkańców.
Już około 20 minut szybkiego marszu dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji o 22 proc. - przypomina psycholog zdrowia Mateusz Banaszkiewicz z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który obchodzimy 23 lutego. Tymczasem z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w 2019 r. wynika, że co piąty mieszkaniec Polski nie spaceruje nawet przez 10 minut w tygodniu.
„Nasza nowa przestrzeń”, to konkurs, który polega na stworzeniu autorskiego planu zagospodarowania przestrzennego terenów pomiędzy wieżą ciśnień a dworcem PKS. Jest on skierowany do młodzieży, która musi odpowiedzieć na trzy pytania. Jedno z nich dotyczy piotrkowskiej wieży ciśnień.
Dolegliwości bólowe kręgosłupa stały się już chorobą cywilizacyjną, która niestety z czasem może doprowadzać do poważnych komplikacji. Codzienność wypełniona masą obowiązków często nie pozwala odnaleźć czasu na regularne ćwiczenia oraz odpowiednio zadbać o kondycję całego ciała. Okazuje się jednak, że pamiętając o kilku ważnych zasadach odnoszących się do najczęstszych czynności dnia codziennego możemy zapobiegać tego rodzaju dolegliwościom.