Artykuły do tagu: Kleszcze

Zalecenia ekspertów: samorządy w walce z kleszczowym zapaleniem mózgu
Rosnąca z roku na rok liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) zmusza do podejmowania intensywnych działań profilaktycznych. Eksperci apelują o zwiększenie świadomości społecznej oraz promowanie szczepień ochronnych, które są jedyną skuteczną metodą zapobiegania tej groźnej chorobie. W okresie wakacji i jesieni kleszcze są szczególnie aktywne, co dodatkowo zwiększa ryzyko zakażenia. Znaczenie mają także działania jednostek samorządu terytorialnego na rzecz edukacji i profilaktyki.
Kleszcze i komary atakują
Pelargonie, lawenda czy kocimiętka - to rośliny, których woń odstrasza komary. Jak z nimi walczyć? Są specjalne spraye, świeczki zapachowe czy moskitiery. Owady te potrafią uprzykrzyć życie, a ponadto mogą też przenosić choroby. Na szczęście, póki co, w tym sezonie nie ma plagi tych insektów. Uważać trzeba zaś na kleszcze.
Jak walczyć z kleszczami i komarami?
Wielkimi krokami zbliża się wiosna i coraz cieplejsze dni. Niestety im cieplej, tym większe zagrożenie związane m.in. z kleszczami i komarami. Z roku na rok, zdaje się nam słyszeć o coraz większych plagach i zdecydowanym wzrostem zachorowalności m.in. na boreliozę. Jak radzić sobie z niechcianymi insektami w naszym ogrodzie czy działce?
11.04.2021 09:34
Kleszcze już atakują!
Sprzyjająca aura, zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wielu z nas decyduje się na spacer, np. po lesie. Należy jednak pamiętać by po powrocie do domu, dokładnie sprawdzić swoje ubrania i ciało, by upewnić się, że nie przynieśliśmy ze sobą niechcianego gościa. Atak kleszczy już trwa, a ich ukąszenie może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia.
Powrót kleszczy! Chroń swojego pupila!
Kleszcze to niewielkie pajęczaki występujące na terenie całej Europy. Najczęściej wybierane przez nie miejsca to skraj lasu, puszczy lub polany, a także miejskie parki i ogrody oraz ścieżki często użytkowane przez ludzi i zwierzęta. Ponieważ mogą przenosić choroby groźne zarówno dla nas, jak i dla naszych zwierząt domowych, warto się przed nimi zabezpieczać w odpowiedni sposób.
Chrońcie czworonogi przed kleszczami
Zaczyna się wiosna i wraz ze wzrostem temperatury wzmaga się aktywność kleszczy, które stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt domowych.
Wbije się w skórę, a ty nawet nie poczujesz
W tym roku w naszym regionie na boreliozę zachorowało już 15 osób - 9 w powiecie i 6 w samym Piotrkowie. Ta poważna choroba najczęściej przenoszona jest przez kleszcze. Pamiętajmy, aby po leśnych spacerach zawsze sprawdzić czy na naszym ciele nie pozostał pajęczak. Im szybciej go usuniemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania.
Koszmar piotrkowianki. Od lat żyje z boreliozą
Justyna otwiera kuchenną szufladę, po brzegi wypełnioną lekami. Dziennie połyka 20 tabletek. O tym, że ma przewlekłą boreliozę dowiedziała się kilka tygodni temu. Na leczenie wydała już… 5 tys. zł, a to dopiero początek kuracji.
Z roku na rok coraz więcej kleszczy. Uważajcie, wchodząc do lasu!
W lasach coraz więcej kleszczy. Bądźcie ostrożni, bo pajęczaki te mogą przenosić groźne dla naszego zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki. - Ostatnio wybrałem się do lasu obserwować zwierzaki. Wybrałam boczną drogę, trochę mniej utwardzoną. Po 10 minutach miałem na sobie kilkadziesiąt kleszczy – mówi Paweł Kowalski, leśnik z osady leśnej w Kole.
17.04.2018 13:41
Nie daj się kleszczom!
W tym roku w powiecie piotrkowskim odnotowano już pierwsze zgłoszenia zachorowań na boreliozę. Kleszcz potrafi nas wyczuć nawet z 20 metrów, więc po powrocie ze spaceru powinniśmy dokładnie sprawdzić czy nie przynieśliśmy ze sobą nieproszonego gościa.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat