Artykuły do tagu: Tor

Piotrków: 70 rocznica powstania getta
70 lat temu (8 października 1939 roku) powstało w Piotrkowie pierwsze na ziemiach polskich getto.
Wbrew twardym warunkom, określonym przez władze Piotrkowa w rozstrzygniętym przed rokiem głośnym przetargu na wieloletnią dzierżawę obiektów przy ul. Batorego 10, urzędnicy idą dziś na rękę prywatnemu inwestorowi i godzą się na daleko idące zmiany, związane z jego przeznaczeniem - pisze Marek Obszarny w POLSKA Dziennik Łódzki.
"Od teatru Spana do teatru Jaracza - dzieje teatru w Piotrkowie Trybunalskim" to tytuł wystawy, którą od czwartku będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie.
Wielbiciele Hondy VFR w Białej
W miniony weekend w Białej n/Pilicą odbył się już IV Ogólnopolski Zlot Właścicieli oraz Wielbicieli Hondy VFR, motocykla dobrze znanego każdemu miłośnikowi dwóch kółek.
W sobotę odbędzie się w Sulejowie V Forum Gmin Cysterskich. Gmina Sulejów przystąpiła do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich, w skład którego wchodzi 19 gmin z całego kraju.
To był skok w rozwoju miasta. Główne inwestycje kosztowały ponad 211 mln złotych. Przez osiem miesięcy poprzedzających główne uroczystości centralnego Święta Plonów ‘79 Piotrków przypominał jeden wielki plac budowy. Zmian, na taką skalę, nie było i prawdopodobnie nie będzie już w historii Piotrkowa.
Serwis specjalny: 30 lat minęło...
To był skok w rozwoju miasta. Główne inwestycje kosztowały ponad 211 mln złotych. Przez osiem miesięcy poprzedzających główne uroczystości centralnego Święta Plonów ‘79 Piotrków przypominał jeden wielki plac budowy. Zmian, na taką skalę, nie było i prawdopodobnie nie będzie już w historii Piotrkowa.
Piotrków: Pamiątkowa tablica ku czci Sendlerowej
Niewiele osób wie, że przez kilka lat w Piotrkowie w kamienicy przy al. 3 Maja 14 mieszkała Irena Sendlerowa, polska działaczka społeczna. Sendlerowa odznaczona była medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom - za uratowanie z warszawskiego getta ponad dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci. Otrzymała także najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Dziś, ku czci Ireny Sendlerowej odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa na fasadzie domu w którym mieszkała.
Wrzesień ’39 w Piotrkowie
1 września 1939 roku wybucha II wojna światowa. Piotrków znajduje się na głównym szlaku operacyjnym armii niemieckiej. W pierwszych dniach ataku hitlerowców życie traci ponad stu mieszkańców Piotrkowa. Ale cierpią nie tylko piotrkowianie.
20.08.2009 10:16
Sześć lat za kratkami
Dwieście siedemdziesiąt pięć cel mieszkalnych, dwieście dwanaście w większości obrotowych kamer, żelazne kraty, a za nimi setki więźniów, kilku tych z pierwszych stron gazet. To tu „mieszkali” m.in. Łyżwiński, „Popelina” czy „Dziad”. O tym, w jakich warunkach przebywają osadzeni, kto do nich należy i dlaczego zbiegli sami informują władze o ucieczce, w sześć lat po uruchomieniu Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim opowiada mjr Paweł Gawrosiński.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat