Z początkiem lipca ruszył Regionalny Program Rehabilitacji dla mieszkańców łódzkiego po przebytej chorobie COVID-19. Będzie mogło z niej skorzystać blisko 3 tys. osób. Projekt nosi nazwę „Łódzkie Centrum Postcovidowe”.
Zakażone wirusem SARS-CoV-2 zwierzęta, które leczono deuterowanym inhibitorem proteazy, miały znacznie większą przeżywalność i mniejsze miano wirusa w płucach - ogłosili naukowcy z Kansas State University na łamach prestiżowego czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” (PNAS).
Tlenoterapia i komora hiperbaryczna zyskują na popularności i są doskonałym wsparciem dla osób zmagających się z powikłaniami pocovidowymi, ale jak się okazuje nie tylko... Anita Karlińska, specjalistka tlenoterapii, prowadząca od wielu lat tego typu zabiegi w Piotrkowie przekonuje, że doskonale wspierają leczenie innych schorzeń. Podkreśla jednocześnie, że nie od dziś wiadomo, iż tlen to życie, a pierwszy aparat do tlenoterapii powstał już dziesiątki lat temu, a tego typu zabiegi pomogły już setkom osób.
Dzieci rzadziej niż dorośli zakażają się koronawirusem, a jeśli zachorują to choroba często przebiega bezobjawowo lub łagodnie. Jednak może pojawiać się u nich zespół objawów po przejściu COVID-19, który czasami prowadzi do ciężkich powikłań. W związku z tym oddział dziecięcy Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie przystąpił do akcji terapii dzieci po przebytej chorobie COVID-19.
Osteopatia bazuje na metodzie leczenia odkrytej przez Andrew Taylora Stilla w 1874 roku. Za podstawę nowego podejścia posłużyła absolutna wiara w wewnętrzną zdolność do samoleczenia, ale także przekonanie, że jeśli osteopata zdoła usunąć przeszkody w organizmie ludzkim, to natura sama zajmie się leczeniem. W jego przekonaniu to, co my nazywamy chorobą, jest tak naprawdę efektem nieprawidłowości lub braku właściwego balansu wewnątrz ciała człowieka. „Choroba w anormalnym organizmie jest tak samo naturalna jak zdrowie, kiedy wszystkie elementy znajdują się na swoim miejscu”.
Chociaż do przeprowadzania inhalacji z wykorzystaniem konopi lub innych ziół można wykorzystać wiele różnych technik, coraz więcej osób decyduje się na waporyzatory. Są to nowoczesne urządzenia pozwalające uzyskać parę w ilości zgodnej z preferencjami użytkownika.
Utrzymują abstynencję, są trzeźwymi alkoholikami, chodzą na mityngi AA, mają za sobą wsparcie rodziny, a mimo to dopada ich głód alkoholowy. Czym jest i jak można sobie z nim poradzić?
Bóle brzucha, trudności w oddychaniu, dyskomfort w klatce piersiowej, częste infekcje – doświadczając takich objawów w pierwszej kolejności swoje kroki kierujemy do lekarza rodzinnego, szukamy przyczyn choroby, poddajemy się leczeniu. Rzadko kiedy może nam przyjść do głowy, że powyższe dolegliwości mogą być spowodowane przez stres, nerwice lub lęki.
Trwa heroiczna walka o życie Mai, cierpiącej na SMA1 - rdzeniowy zanik mięśni. Ta choroba to nie tylko słabnące mięśnie, ale też walka o każdy oddech dziewczynki, o życie bez respiratora, a nawet o możliwość przełykania. Czas udzielenia pomocy Mai ma kluczowe znaczenie, bo żaden lek nie przywróci obumarłych neuronów do życia.
Co zrobić, aby bliska mi osoba zechciała się leczyć z uzależnienia od alkoholu? Jak ją zmotywować? Prosić czy grozić? Tego typu pytania terapeuci słyszą bardzo często. Trzeba natomiast wiedzieć, że leczenie uzależnienia jest długim i ciężkim procesem, wymagającym czasu i poświęcenia zarówno ze strony terapeuty, jak i osoby uzależnionej. Ale samo podjęcie decyzji o chęci leczenia jest już połową sukcesu.