W dniu 1 lipca ruszył Regionalny Program Rehabilitacji dla mieszkańców województwa łódzkiego po przebytej chorobie COVID-19. Projekt nosi nazwę „Łódzkie Centrum Postcovidowe”.
Program realizuje Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, a jego partnerami są Pabian-Med oraz szpitale wojewódzkie w Zgierzu i Bełchatowie. Zapisy do programu rozpoczęły się dziś, zaś sama rehabilitacja rozpocznie się 1 sierpnia tego roku.
Dlaczego program jest tak ważny? Ponieważ konsekwencją przebycia koronawirusa bywają dolegliwości oddechowe, ciągłe zmęczenie, a nawet depresja. Pacjent pozostawiony bez fachowej pomocy może przypłacić to poważnymi kłopotami zdrowotnymi.
– Dzięki programowi z pomocy skorzysta blisko 3000 mieszkańców województwa. Lekarze zadbają o m.in. o poprawę kondycji chorego, zmniejszą poziom duszności i przewlekłego zmęczenia, a także będą walczyć z lękami i zaburzeniami nastroju, na które bardzo często narzekają pacjenci, którzy przeszli koronawirus – mówi Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego
Podczas rehabilitacji lekarz prowadzący zbierze wywiad i jedocześnie zapoznana się z dokumentacją medyczną pacjenta.
– Niezbędne będzie także wykonanie badań RTG klatki piersiowej, spirometrii spoczynkowej, EKG, morfologii krwi obwodowej, oznaczenie parametrów układu krzepnięcia. Po diagnostyce pacjent zostanie skierowany na konsultacje specjalistyczne, które będą dostosowane do jego indywidulanych potrzeb – dodaje pani dr Monika Parys, lekarka z oddziału rehabilitacji szpitala w Zgierzu.
Na rehabilitację zostaną skierowani pacjenci pełnoletni, a sama kwalifikacja nastąpi nie później niż 12 miesięcy od zakończenia izolacji. Choć leczenie będzie dostosowane do indywidulanych potrzeb pacjentów, to podstawowym trybem będzie leczenie ambulatoryjne. Po jego zakończeniu przewidziano także konsultacje ze specjalistami, którzy określą dalsze sposoby postępowania, w ramach projektu lub w ramach usług dostępnych powszechnie poza nim.
- Projekt będzie realizowany na podstawie Regionalnego Programu Rehabilitacji dla mieszkańców województwa łódzkiego po przebytej chorobie COVID-19 „ŁÓDZKIE CENTRUM POSTCOVIDOWE”, opracowanego przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego przy współpracy z wieloma ekspertami i pozytywnie zaopiniowanego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Koszt uruchomienia projektu to ponad 16 mln zł. Środki pochodzą z UE - mówi Maciej Kania, wicedyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego.
Lekarze i personel medyczny będą pomagać zgłaszającym się mieszkańcom jak najszybciej, natomiast ostateczna data zakończenia programu to 2023 r.
Mieszkańcy województwa mogą zapisać się do programu dzwoniąc do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Łodzi (tel. 42 27-21-914) lub bezpośrednio w rejestracji przy ul. Aleksandrowskiej 61/63.
źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi