Advertisement

Terapia dzieci po Covid-19 w PCMD

Strefa FM Piątek, 30 kwietnia 202130961
Dzieci rzadziej niż dorośli zakażają się koronawirusem, a jeśli zachorują to choroba często przebiega bezobjawowo lub łagodnie. Jednak może pojawiać się u nich zespół objawów po przejściu COVID-19, który czasami prowadzi do ciężkich powikłań. W związku z tym oddział dziecięcy Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie przystąpił do akcji terapii dzieci po przebytej chorobie COVID-19.

Ładuję galerię...

Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci po przechorowaniu COVID-19, nazywany PIMS (z ang. pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2), to powikłanie po przebytym COVID-19. Jego przyczyną jest reakcja immunologiczna (naszego układu odpornościowego) na COVID-19, pojawiająca się po dwóch–czterech tygodniach od zakażenia. Występuje ona również wtedy, gdy zakażenie było bezobjawowe.

 

- To dzieje się na naszych oczach. Nagle widzimy zapalenie płuc, zwłóknienia płuc czy zapalenie mięśnia sercowego z dodatnimi przeciwciałami na COVID. To może stanowić dramat dla tych rodziców. Spotykane są już powikłania długofalowe. Dzieci chorują na COVID po miesiącu czy dwóch od zakażenia. Koronawirus jest immunologicznie ukryty przez jakiś czas, ale potem powoduje powikłania, czyli zupełnie inaczej niż u dorosłych - mówi dr Tomasz Grzelewski, kierownik oddziału dziecięcego PCMD w Piotrkowie.

Doktor Grzelewski dodaje, że należy okresowo monitorować stan zdrowia dzieci, które przeszły COVID-19, najlepiej co 4 miesiące, aby niczego nie przeoczyć.


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

rrr ~rrr (Gość)02.05.2021 15:20

wciskajcie dalej ludziom ten kit

11


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat