Artykuły do tagu: Rocznica

Gmina Wolbórz: Uroczystości przy wojennej kwaterze
Pamięci żołnierzy poległych pod Wolborzem we wrześniu 1939 roku poświęcona była msza święta na wolborskim cmentarzu. Licznie zebrani mieszkańcy oddali hołd przy odnowionej mogile.
Salwa honorowa na Borowskiej Górze
W rocznicę bitwy obronnej o Borowską Górę, hołd poległym tutaj w 1939 roku żołnierzom oddali okoliczni mieszkańcy, żołnierze dziś służący w Wojsku Polskim, politycy, samorządowcy.
Mieszkańcy Sulejowa uczcili ofiary bombardowania z 1939 roku (GALERIA)
4 września to dla mieszkańców Sulejowa data szczególna. Tego dnia w 1939 roku wojska hitlerowskie podczas nalotu zniszczyły 80 procent miasta. Wielu mieszkańców zginęło na miejscu. W 81. rocznicę tych wydarzeń oddano hołd poległym, po czym wmurowano kamień węgielny i kapsułę czasu pod budowę nowego mostu łączącego dwa brzegi Pilicy.
Zapraszają na uroczystości upamiętniające walki na Górach Borowskich
Co roku w Borowej na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 r. organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. Tym razem odbędą się one 6 września (niedziela). Dzień wcześniej bohaterów Września’39 wspominać będą mieszkańcy Grocholic.
Lewica upamiętniła ofiary wojny
Z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej członkowie środowisk lewicowych złożyli kwiaty przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza oraz w miejscach upamiętniających ofiary działań wojennych.
W piątek w Sulejowie upamiętnią rocznicę bombardowania miasta
4 września w Sulejowie tradycyjnie już upamiętnione zostaną ofiary bombardowania, do którego doszło w 1939 roku. W programie tegorocznej uroczystości znajduje się jeszcze jeden ważny punkt.
Upamiętnili wybuch II wojny światowej
81. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczczono także w Piotrkowie. M.in. samorządowcy oddali hołd bohaterom poległym w czasie najbardziej tragicznego i krwawego konfliktu zbrojnego w historii świata.
Setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Archiwalia, zdjęcia, ciekawostki, wystawy w plenerze i online
Kilka dni temu świętowaliśmy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. O wydarzeniu tym pamiętało oczywiście Archiwum Państwowe w Piotrkowie, które dla miłośników historii i wszystkich tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzą o wojnie polsko-bolszewickiej, przygotowało plenerową wystawę, wystawę online, a także szereg ciekawostek dotyczących jednego z najważniejszych wydarzeń historii Polski.
Gomulin: Turniej piłkarski w rocznicę zwycięskiej bitwy
Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej w Gomulinie odbył się piłkarski „Turniej Zwycięstwa”. Wzięło w nim udział pięć drużyn z gmin Wola Krzysztoporska i Grabica.
15 sierpnia w Piotrkowie. Uroczystości na cmentarzu wojennym
Wyjątkowo skromne, z uwagi na panująca epidemię, były w tym roku uroczystości święta Sił Zbrojnych RP, obchodzonego 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, a także środowisk kombatanckich i harcerze spotkali się na cmentarzu wojennym przy ul. Partyzantów w Piotrkowie, by uczcić stulecie tzw. Cudu nad Wisłą, uznawanego za jedno z najważniejszych starć militarnych w historii świata.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat