W Polsce stale rośnie liczba inwestycji współfinansowanych przez Fundusze Europejskie. Środki unijne przeznaczane są między innymi na cele związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. Rewitalizacja to pobudzenie do życia przygaszonych piętnem zmian ustrojowych i zniszczeń istnień ludzkich z całym ich otoczeniem, domami, podwórkami, pracą oraz spędzanym czasem wolnym. Nie jest tajemnicą, że bez wsparcia Funduszy Europejskich wiele remontów i renowacji perełek polskiej kultury byłoby utrudnionych, a czasem wręcz niemożliwych. Jednym z nich jest rewitalizacja terenów Podzamcza w Piotrkowie Trybunalskim.
W Ciechominie na terenie gminy Aleksandrów zakończyła się realizacja kolejnej inwestycji. Chodzi o zagospodarowanie centrum wsi. - To kolejny projekt, który pozwoli na nadanie nowego wyglądu przestrzeni publicznej w gminie - cieszy się wójt Paweł Mamrot.
Trwa rewitalizacja, która ma całkowicie zmienić wizerunek tego miejsca. Na jakim etapie są prace?
Roman Drozdek wystąpił jako jeden z prelegentów podczas konferencji poświęconej rewitalizacji parków przez samorządy. W trakcie wystąpienia wójt Woli Krzysztoporskiej mówił o pracach, jakie wykonano w dwóch parkach na terenie gminy.
Trwa rewitalizacja murów obronnych znajdujących się przy placu Niepodległości oraz przylegających do nich schodów prowadzących w kierunku ul. Łaziennej-Mokrej. Co już udało się wykonać, a jakie prace dopiero zostaną przeprowadzone?
Na placu Niepodległości trwa rewitalizacja zabytkowych murów obronnych. Prace nie obejmują jednak całego fragmentu byłej fortyfikacji. – Czy to oznacza, że nie będzie modernizacji całej długości murów? – pytali słuchacze radia Strefa FM.
Zabytkowy park wokół Szkoły Podstawowej w Szynczycach w gminie Czarnocin znów jest dumą okolicznych mieszkańców. W niedzielę (19.09) oficjalnie oddano go do użytku po rewitalizacji. Można podziwiać nie tylko wyeksponowany starodrzew, ale też mnóstwo nowych nasadzeń, między którymi wysypano nowe żwirowe alejki.
Blisko 2 lata temu plac Niepodległości przeszedł diametralną zmianę, dzięki której dziś jest to miejsce pełne zieleni i kolorowych krzewów oraz kwiatów. Choć kiedy miasto prowadziło inwestycję to nie brakowało głosów krytycznych.
Kładka pieszo - rowerowa, która powstaje w Sulejowie połączyła już dwa brzegi Pilicy. Radość z tego faktu podkreślał na antenie radia Strefa FM burmistrz Wojciech Ostrowski.
Urząd Miasta rozstrzygnął przetarg na wydzierżawienie części parku ks. Józefa Poniatowskiego. Zgodnie z jego warunkami u zbiegu ulic Żeromskiego i Parkowej ma powstać lokal gastronomiczny.