Advertisement
artykuł partnerski

Rewitalizacja szansą na rozwój powiatu piotrkowskiego i poprawę komfortu życia jego mieszkańców

Poniedziałek, 28 lutego 2022
W Polsce stale rośnie liczba inwestycji współfinansowanych przez Fundusze Europejskie. Środki unijne przeznaczane są między innymi na cele związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. Rewitalizacja to pobudzenie do życia przygaszonych piętnem zmian ustrojowych i zniszczeń istnień ludzkich z całym ich otoczeniem, domami, podwórkami, pracą oraz spędzanym czasem wolnym. Nie jest tajemnicą, że bez wsparcia Funduszy Europejskich wiele remontów i renowacji perełek polskiej kultury byłoby utrudnionych, a czasem wręcz niemożliwych. Jednym z nich jest rewitalizacja terenów Podzamcza w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Głównym celem projektu pn. „Rewitalizacja terenów Podzamcza – Młode Stare Miasto w Piotrkowie Trybunalskim” jest przywrócenie oraz nadanie funkcji społeczno-gospodarczych obiektom i terenom poprzez rewitalizację zdegradowanego obszaru tego miasta.

 

Podzamcze

 

Podzamcze to jedna z najstarszych części miasta położona w sąsiedztwie najcenniejszego miejskiego zabytku – Zamku Królewskiego pochodzącego z XVI w. Projekt rewitalizacji miał na celu przywrócenie tej zaniedbanej okolicy utraconych funkcji społeczno-gospodarczych i zamienienie jej w teren atrakcyjny dla inwestorów, mieszkańców i turystów. Kompleksowa odnowa obszaru o wysokim nasileniu niekorzystnych zjawisk społecznych i gospodarczych poprawiła warunki życia mieszkańców, oraz podniosła jakość infrastruktury miejskiej. Prace rewitalizacyjne na Starówce poprawiły bowiem nie tylko wizerunek najstarszej części Piotrkowa, ale też dzięki nim utworzono atrakcyjne osiedle mieszkaniowe, budując nowe i odrestaurowując zabytkowe urokliwe kamienice.

 

Nowe stare

 

Rewitalizacja Podzamcza objęła prace remontowe i konserwatorskie 12 budynków wraz z podwórzami, rewitalizację pl. Niepodległości z przedmurzem i iluminacją oraz przebudowę ulicy Pereca, Garncarskiej oraz rewitalizację placu Zamkowego. W wyremontowanym pustostanie przy ulicy Wojska Polskiego znalazły swoje miejsce: Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim, fila Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Piotrkowie Trybunalskim, filia Regionalnego Ośrodka Adopcyjnego, filia Wojewódzkiego Biura Geodezji w Łodzi oraz Rejon Dróg Wojewódzkich w Piotrkowie Trybunalskim. W ramach projektu wyremontowano części wspólne budynków przy Zamurowej, Garncarskiej, Starowarszawskiej, czy Wojska Polskiego łącznie z odnową zabytkowej bramy poczty konnej. Wyremontowano też zabytkową klatkę schodową w budynku przy Rynku Trybunalskim. W nowych mieszkaniach, które powstały w modernizowanych kamienicach, zamieszkały 24 rodziny. Odbudowa tkanki mieszkaniowej to impuls do rozwoju przedsiębiorczości, głownie handlu, usług oraz gastronomii. Ta inwestycja przekłada się na ożywienie zabytkowej części Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Dotacje na rewitalizację

 

Proces rewitalizacji obszarów zurbanizowanych, w tym miast powiatu piotrkowskiego, wpływa na wzrost poziomu rozwoju regionalnego województwa łódzkiego. Całość projektu pn. „Rewitalizacja terenów Podzamcza – Młode Stare Miasto w Piotrkowie Trybunalskim” została zrealizowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość projektu to 28 167 305,68 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 19 424 334,79 zł.

 


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat