Dzień Matki to czas podziękowań dla mam za ich miłość i dobroć, jaką ofiarują. To także dobry czas, by zadbać o swoje zdrowie. Pandemia nie sprzyjała profilaktyce, a panie odkładały badania na później, najwyższy czas znów wrócić do profilaktyki.
Ruch na przejeździe kolejowym przebiegającym przez ul. Moryca w Piotrkowie Trybunalskim był w środę (13.04.2022) nieco bardziej wzmożony niż zazwyczaj. Nie chodzi jednak o pojazdy go przemierzające, ale o zgromadzonych w pobliżu przedstawicieli Polskich Kolei Państwowych i funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei. Ci pojawili się tam w związku z akcją "Zatrzymaj się przed torem - nie ryzykuj!".
Osteoporoza (zwana również „cichym złodziejem kości”) - to stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Występuje najczęściej u kobiet po menopauzie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią 2,1 mln osób, w tym 1,7 mln kobiet. Mieszkańcy powiatu piotrkowskiego w marcu będą mogli przebadać się, by sprawdzić w jakim stanie są ich kości.
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenia dotyczące sprzedaży pacjentom w aptekach szczepionek przeciw grypie. Obwieszczenie opublikowano we wtorek w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
"Wczesne wykrycie ratuje życie" - pod takim hasłem samorząd powiatowy oraz zespół specjalistów urologów organizują akcję profilaktyczną skierowaną do mężczyzn z terenu powiatu piotrkowskiego. Badania i późniejsze konsultacje lekarskie są skierowane do panów, którzy ukończyli 55 lat. Aby wziąć w nich udział wystarczy zapis telefoniczny.
W Piotrkowie nie można skorzystać z programu "Profilaktyka 40+", informują słuchacze Radia Strefa FM. Ich zdaniem, żadna z piotrkowskich przychodni, nie świadczy usług, należących do założeń programu.
Europejski Tydzień Szczepień obchodzony jest co roku pod koniec kwietnia z inicjatywy Europejskiego Regionalnego Biura WHO. W tym roku obchody przypadają od 26 kwietnia do 2 maja pod hasłem „Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep”, które ma promować w społeczeństwach – wśród rodziców i opiekunów dzieci, pracowników opieki medycznej, polityków i w mediach – wiedzę o tym, że szczepienia zapobiegają chorobom i chronią życie. Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zwiększenie wyszczepialności dzieci, młodzieży i dorosłych. Partnerami kampanii są m.in. UNICEF oraz Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC).
Sprzyjająca aura, zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wielu z nas decyduje się na spacer, np. po lesie. Należy jednak pamiętać by po powrocie do domu, dokładnie sprawdzić swoje ubrania i ciało, by upewnić się, że nie przynieśliśmy ze sobą niechcianego gościa. Atak kleszczy już trwa, a ich ukąszenie może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia.
Światowy Dzień Serca to coroczne święto poświęcone promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia, zainicjonowane przez World Heart Federation, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Zamiarem organizatorów było, by Światowy Dzień Serca stał się szczególną okazją do upowszechniania wśród społeczeństwa, pracowników ochrony zdrowia, różnych instytucji i władz podstawowej wiedzy o chorobach serca i naczyń oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki. Obchody Światowego Dnia Serca odbywają się z udziałem WHO, UNESCO i UNICEF.
Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął emisję cyklu filmów edukacyjnych "Bezpieczni w czasie epidemii". Każdy z 10 odcinków dotyczy właściwych zachowań w różnych obszarach codziennego życia w dobie pandemii. Zaproszeni do projektu eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania, m.in. jak bezpiecznie się leczyć, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania, jak podróżować, czy jak zadbać o zdrowie i kondycję.