Początek października to dobry czas na szczepienie przeciw grypie. Odporność zyskamy 2-3 tygodnie po szczepieniu.
Szczepienie przeciw grypie nie chroni w 100 proc. przed chorobą. Jeśli osoba zaszczepiona zachoruje na grypę, jej przebieg będzie łagodniejszy. Najwięcej osób choruje na grypę zazwyczaj okresie styczeń-marzec. W Łódzkiem – wg raportu Sanepidu - od początku sezonu epidemicznego czyli od 1.09.2024 r. u 95 osób, za pomocą szybkiego testu antygenowego, stwierdzono grypę.
Czy ptasia grypa, która na początku października wystąpiła na terenie gminy Wolbórz, uderza w hodowców gołębi z naszego regionu? Do radia Strefa FM zgłosił się słuchacz, który jest pasjonatem gołębi. Pytał, jak długo rynek przy ul. Bawełnianej w Piotrkowie pozostanie dla nich zamknięty. Jak się okazuje, sprawa ma drugie dno.
Na razie problem ten nie dotyczy województwa łódzkiego, ale jak podkreślają specjaliści, nie zwalnia to właścicieli kotów z zachowania czujności i odpowiedzialności.
W okresie minionych Świąt Bożego Narodzenia, z uwagi na uporczywe objawy przeziębienia i grypy, do specjalistów podczas nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej w Piotrkowie, zgłosiła się rekordowo duża liczba osób. Szpital wojewódzki przy ul. Rakowskiej odwiedziły w tym czasie setki osób.
1 września rozpoczęły się szczepienia przeciwko grypie na ten sezon. Szczepionkę można przyjąć także w Piotrkowie oraz powiecie piotrkowskim.
Co najmniej kilkanaście padłych kur w różnym stopniu rozkładu oraz liczne szczątki tych ptaków odnaleźli przedstawiciele fundacji Viva! na terenie jednej z posesji gospodarczych w Michałowie (gm. Moszczenica). Aktywiści zajmujący się prawami zwierząt o swoim znalezisku powiadomili policję i inspektorów weterynarii.
W miejscowości Gazomia Stara, w gminie Moszczenica stwierdzono ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). W związku z wykryciem choroby na terenie kilkunastu miejscowości wprowadzono tzw. obszar zapowietrzony.
Dzisiejszy poranny artykuł opublikowany na portalu epiotrkow.pl dotyczący możliwości bezpłatnego zaszczepienia się przeciwko grypie wzbudził duże zainteresowanie naszych czytelników oraz słuchaczy radia Strefa FM. W związku z licznymi zapytaniami podpowiadamy, gdzie w mieście i powiecie można skorzystać z takiego szczepienia.
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenia dotyczące sprzedaży pacjentom w aptekach szczepionek przeciw grypie. Obwieszczenie opublikowano we wtorek w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
Choć przeziębienie i grypa kojarzą się z okresem jesienno-zimowym, także latem mogą przytrafiać się nam infekcje wirusowe. W tym czasie jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur – czy to w związku z przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach i wychodzeniem na zewnątrz, gdzie panuje upał, czy też z dużymi różnicami temperatury między dniem a porankiem czy nocą. W dodatku niektóre letnie dni bywają chłodne i deszczowe. Wspomniane warunki zwiększają ryzyko zachorowania na przeziębienie czy grypę. Jak zapobiegać letnim infekcjom?