TERAZ25°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Ptasia grypa śmiertelnie groźna dla kotów

P.Kwiatkowski
Paweł Kwiatkowski pon., 3 lipca 2023 14:32
Na razie problem ten nie dotyczy województwa łódzkiego, ale jak podkreślają specjaliści, nie zwalnia to właścicieli kotów z zachowania czujności i odpowiedzialności.
Zdjęcie
Autor: fot. pixabay.com / IlonaBurschl

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że w próbkach pobranych od kotów zapadających na tajemniczą chorobę wykryto wirus grypy H5N1, czyli tzw. ptasiej grypy. Według komunikatu z 30 czerwca, zostało przebadanych 29 próbek z czego 20 pochodziło od kotów z Gdańska, Gdyni, Poznania, Lublina, Pruszcza Gdańskiego, Nowego Dworu Mazowieckiego, Bydgoszczy, Wrocławia, powiatu rzeszowskiego i okolic Zamościa.

 

Na razie nie odnotowano zachorowań kotów w Łódzkiem, ale lekarze weterynarii zaznaczają, że właściciele kotów powinni zachować ostrożność. Jakie objawy powinny budzić niepokój?

Pojawiają się przede wszystkim objawy ze strony układu oddechowego i nerwowego. Są problemy z dusznością, drgawki, niezborność, czasami pojawiają się problemy z układem pokarmowym, czyli biegunki i wymioty. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojący objaw, zalecam natychmiast udać się do swojego lekarza weterynarii - mówi Maja Lewandowska, lekarka weterynarii.

A jak można zapobiegać ewentualnemu zakażeniu pupila?

Starajmy się utrzymywać koty w domu, ewentualnie wypuszczać je na balkon lub taras. Należy to jednak poprzedzić myciem powierzchni z użyciem standardowych detergentów. Pamiętajmy, aby unikać kontaktu kotów z dzikimi zwierzętami, w tym ptakami. Koty nie powinny mieć także kontaktu z obuwiem używanym poza domem. Należy karmić koty pokarmem pochodzącym ze znanych źródeł. Sami właściciele powinni pamiętać o zachowaniu zasad higieny po przyjściu z dworu - dodaje Maja Lewandowska.

Eksperci podkreślają, że choroba jest bardzo groźna dla kotów - zabija nawet w kilkanaście godzin.

reklama

Komentarze 17

~karol (gość)

05.07.2023 08:29

Następną chorobą będzie jedna z chorób przenoszona na człowieka przez gryzonie. Wszyscy, którzy przyczynili się do zmniejszenia populacji kotów, ci którzy zarabiają na kotach, prowadzą kocie interesy powinni płacić wysokie podatki na rzecz deratyzacji gryzoni.


~tttt2 (gość)

04.07.2023 20:20

Wina człowieka, chorują koty żywione komercyjnym syfem, trzymane w domach, kastrowane, o osłabionej odporności. Koty wolnożyjące, jedzące myszy, pijące mleko, nie chorują.



~Jasiu (gość)

04.07.2023 09:07

A tak na marginesie to ciekawe czym były karmione te padłe kotki, bo już karmę dla zwierząt nie robi się z mięsa tylko z robactwa. Jakiś czas temu karmiono krowy białkiem zwierzęcym i dość szybko dopadła je choroba wściekłych krów. Ciekawostka taka.


~pytanko (gość)

03.07.2023 22:11

A może te szczepionki warte setki milionów zamówione przez władze, które teraz utylizują przeznaczyć dla kotów ?


~go?ć_gość (gość)

03.07.2023 22:06

Mój kot kupował by łiskas


reklama

Dla Ciebie

25°C

Pogoda

Kontakt

Radio