W piątek 29 maja zlikwidowany zostanie przejazd przez budowaną autostradę A1 w ciągu ul. Twardosławickiej w Piotrkowie. Niestety nie jest to równoznaczne z oddaniem do użytku wiaduktu na Wojska Polskiego, jak pierwotnie zakładano.
Od poniedziałku możemy odwiedzać lokale gastronomiczne, ale wizyty w nich odbywają się na specjalnych zasadach. Przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby mieszkające razem. W innym przypadku przy stoliku powinny siedzieć pojedynczy klienci, chyba, że odległości między nimi wynoszą min. 1,5 m i nie siedzą naprzeciw siebie. Wyjątkiem są stoliki, w których zamontowano przegrody, np. z pleksi, pomiędzy osobami. Restauratorzy podkreślają, że nie mają możliwości skontrolowania stopnia pokrewieństwa gości i zastanawiają się, kto poniesie ewentualne konsekwencje złamania przepisów.
Mury części obiektów już stoją, a prace idą sprawnie. W Woli Krzysztoporskiej powstaje kompleks sześciu budynków komunalnych, w których znajdzie się 27 mieszkań różnej wielkości, uzupełnionych komórkami lokatorskimi. Będzie też plac zabaw i siłownia.
Po dwumiesięcznej przerwie w przyjmowaniu gości i realizowaniu zamówień tylko na wynos lub dowóz większość piotrkowskich lokali gastronomicznych jest ponownie otwarta. Było to możliwe dzięki zniesieniu kolejnych rządowych obostrzeń od 18 maja. Liczni restauratorzy wykorzystali przerwę w funkcjonowaniu na odnowienie i wyremontowanie lokali, a w ostatnich dniach na dostosowanie się do nowych norm sanitarnych. Niektóre ogródki już są gotowe i czekają na gości, w części lokali jednak wciąż trwa ich budowa oraz ostatnie prace wewnątrz. Wszyscy zapowiadają pełną gotowość do końca maja. Sprawdziliśmy jakie zmiany musiała wdrożyć branża gastronomiczna.
„Muzeum Marcepanów – kulinarna przeszłość i teraźniejszość”, „Piotrkowskie legendy w sieci”, "II Festiwal Sztuki Muzycznej", "Przestrzeń otwarta/zamknięta. Cykl wystaw wirtualnych" oraz „Piotrków, którego nie znacie” to piotrkowskie projekty, które w czasie pandemii otrzymają wsparcie z programu pomocowego „Kultura w sieci”, zorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, a sfinansowanego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspomniane projekty są jednymi z 1182 z całego kraju, jakie otrzymają dotację. Łącznie do NCK wpłynęły 5984 wnioski.
18 maja obchodzimy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, wyniesionego na ołtarze jako św. Jan Paweł II. Z okazji rocznicy urodzin papieża Polaka przypominamy stworzone na jego cześć widowisko, którego autorem jest znany piotrkowianin - Krzysztof Kamiński, aktor, lektor i reżyser.
Weszły w życie zmiany dotyczące obliczania maksymalnej liczby pasażerów w środkach transportu publicznego. Na pokład może wejść tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących albo tyle, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc, czyli stojących i siedzących - poinformował w poniedziałek Urząd Transportu Kolejowego (UTK).
W ostatnich latach Dominik Furman jest najgroźniejszą bronią Wisły Płock. Pomocnik i kapitan zespołu sezon po sezonie okazuje się najlepszym piłkarzem “Nafciarzy”. Nic więc dziwnego, że klub nie chciałby się z nim rozstawać, jednak wiele wskazuje na to, że przed nami ostatnie dwa miesiące podziwiania “Furmiego” w niebiesko-białej koszulce. Szanse na przedłużenie wygasającego wraz z końcem czerwca kontraktu nie są duże i kibice powoli szykują się na życie bez dotychczasowego lidera drużyny.
Pod koniec czerwca pierwsze samochody pojadą nowym wiaduktem na Wojska Polskiego w Piotrkowie, a na Twardosławickiej zniknie przejazd z sygnalizacją świetlną. Budowa autostrady A1 przebiega bardzo sprawnie, nawet z wyprzedzeniem harmonogramu.
88-letnia mieszkanka powiatu bełchatowskiego zmarła z powodu Covid-19. W naszym województwie jest także 8 nowych zakażeń. Jeden przypadek dotyczy powiatu opoczyńskiego.