Advertisement

Piotrkowskie lokale i ogródki gastronomiczne znowu otwarte

ePiotrkow Wtorek, 19 maja 2020708831
Po dwumiesięcznej przerwie w przyjmowaniu gości i realizowaniu zamówień tylko na wynos lub dowóz większość piotrkowskich lokali gastronomicznych jest ponownie otwarta. Było to możliwe dzięki zniesieniu kolejnych rządowych obostrzeń od 18 maja. Liczni restauratorzy wykorzystali przerwę w funkcjonowaniu na odnowienie i wyremontowanie lokali, a w ostatnich dniach na dostosowanie się do nowych norm sanitarnych. Niektóre ogródki już są gotowe i czekają na gości, w części lokali jednak wciąż trwa ich budowa oraz ostatnie prace wewnątrz. Wszyscy zapowiadają pełną gotowość do końca maja. Sprawdziliśmy jakie zmiany musiała wdrożyć branża gastronomiczna.

Ładuję galerię...

Chyba najważniejszą zmianą jaka czeka osoby chcące skorzystać z usług lokali jest zakaz siadania przy jednym stoliku osób innych, niż rodzina czy najbliżsi. Niemieszkające razem osoby mogą wspólnie siedzieć przy jednym stoliku tylko przy zachowaniu odległości 1,5 m od siebie i nie siadaniu naprzeciwko. Restauratorzy zaznaczają, ze nie mają prawa sprawdzać stopnia pokrewieństwa pomiędzy klientami i martwią się kto będzie ponosił konsekwencje ewentualnego łamania przepisów, właściciele czy sami goście. Jakie inne regulacje wprowadzono?


- Pomiędzy stolikami musi być zachowana odległość dwóch metrów, czyli po prostu co drugi będzie dostępny dla gości. Zamontowaliśmy pleksę oddzielającą obsługę od klientów, mniej osób może teraz wejść do lokalu. Każde stanowisko po wizycie klienta musi być zdezynfekowane, wymuszona jest obsługa kelnerska przy stoliku, czyli nie może być tzw. samoobsługi. Jest także sporo innych detali jak to, że musimy każdorazowo indywidualnie podawać sztućce, a na stołach nie może stać sól czy pieprz. Na pewno będą mniejsze obroty niż w ubiegłych latach –mówi Artur Lisowski z Pubu Gaza.

 

Obsługa musi korzystać z rękawiczek i maseczek ochronnych, ale klient będzie mógł je zdjąć kiedy usiądzie przy stole. W lokalach będą rozstawione płyny dezynfekcyjne, a z toalet znikną suszarki do rąk, które zastąpią papierowe ręczniki. Wytyczne sanitarne zalecają także umieszczenie w restauracjach poziomego oznakowania, które ma pomagać zachować odpowiednie odległości między gośćmi. 


Niskich obrotów i nierentowności obawiają się wszyscy restauratorzy. Jak zaznaczają miejsc w lokalach i ogródkach będzie wyraźnie mniej niż w zeszłym roku, bo zaledwie 50%, a przy odwiedzinach tylko indywidualnych klientów i przestrzeganiu wszystkich obostrzeń efektywnie może być ich nawet 20%. Jeśli potrwa to zbyt długo obawiają się, że nie będzie możliwości utrzymania zatrudnienia z ubiegłych lat.


W związku ze wzrostem cen produktów spożywczych, a także koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa gościom i korzystania z dużych ilości środków ochronnych, których koszt wzrósł nawet pięciokrotnie od początku epidemii, można spodziewać się trochę wyższych cen w lokalach. 


Zainteresował temat?

1

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (31)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

interesująca ~interesująca (Gość)20.05.2020 19:33

a co z branżą weselną? czy lokale gastronomiczne będą mogli organizować chociaż mniejsze przyjęcia? Interesuje to wielu młodych ludzi

20


lolek ~lolek (Gość)20.05.2020 09:57

i tak nie będzie jak przed pandemią. Otworzyli spodziewali się mega zysków a tu zonk ludzie boją się chodzić i jeszcze troche musi minąć zanim wróci wszystko do normalności.

21


gość ~gość (Gość)20.05.2020 11:30

Szczury,duże jak koty,na Starym Mieście się uciesza

20


gość ~gość (Gość)20.05.2020 10:35

Skorzystslam pare razy z dan na wynos.Jakosc produktoe z oszczednosci spadla totalnie.W jednej ze znamycj pizerii istniejącej w mieście już bardzo długo sos pomidorowy jak woda,sera zero A sos czosnkowy to dam majonez z jogurtem rodem z tanich butelek kupowanych hurtowo

40


gość ~gość (Gość)19.05.2020 13:08

Nawet można jeść bez maski siedząc obok obcych ludzi, ale pamiętajcie, że idąc samotnie ulicą musicie zasłaniać usta i nos!

72


gość ~gość (Gość)19.05.2020 14:43

Dlaczego pizza ma brzegi bez sera?

40


gość ~gość (Gość)19.05.2020 20:11

Znajomi wysokofunkcjonujący alkoholicy już marudzili, że wpadli w alkoholizm siedząc w domu, a tak to maja pretekst ...
Ciekawe jak wzrosło spożycie alkoholu w tych ciężkich czasach

20


gość ~gość (Gość)19.05.2020 15:10

Czy ziemniaki też będą dezynfekowane?

71


gość ~gość (Gość)19.05.2020 14:55

Też jestem gotowa, mój ogródek też czeka na klienta

30


J23 donosi ~J23 donosi (Gość)19.05.2020 17:10

Najlepsze kasztany są na placu Pigalle. Zuzanna lubi je tylko jesienią. Przysyła ci świeżą partię.

60


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat