Prezydent Juliusz Wiernicki podkreśla, że dzięki tej decyzji możemy teraz ubiegać się o środki finansowe w wysokości 31,7 mln zł. Ponadto zrealizujemy także drugi projekt skupiający się na ochronie przyrody i bioróżnorodności w naszym mieście. Ten projekt ma otrzymać dofinansowanie w wysokości 6,2 mln zł.
Pierwszy projekt dotyczy rozwoju infrastruktury rekreacyjnej wokół Zbiornika Bugaj. To ogromna szansa na wzmocnienie turystycznego potencjału MOF. Co się zmieni? Przede wszystkim, mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z rozbudowanego kąpieliska „Słoneczko”, którego modernizacja zwiększy komfort i bezpieczeństwo. Dodatkowo powstaną nowe atrakcje, takie jak pomosty, zjeżdżalnie czy tyrolki, a także strefa zabaw oraz miejsce na grilla, co przyciągnie całe rodziny - mówił Juliusz Wiernicki.
Rozbudowa ścieżek pieszo-rowerowych wokół jeziora zachęci do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Pojawi się także slip dla wodniaków, co pozwoli na łatwiejszy dostęp do jeziora dla miłośników sportów wodnych. Na bezpieczeństwo wpłyną nowoczesne oświetlenie oraz monitoring.
Kolejnym krokiem w realizacji strategii jest drugi projekt, który koncentruje się na ochronie bioróżnorodności i edukacji ekologicznej. W ramach tej inicjatywy miasto planuje organizację warsztatów i zajęć, które mają na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. Dzieci, młodzież, ale i dorośli będą mieli okazję uczestniczyć w praktycznych zajęciach, takich jak zakładanie ogrodów deszczowych, sadzenie roślin czy budowanie domków dla owadów i budek dla ptaków - czytamy na stronie UM.
Partnerstwo "MOF Radomsko-Piotrków Trybunalski-Bełchatów" to inicjatywa, która łączy 25 gmin z trzech powiatów w województwie łódzkim, obejmując niemal 350 tysięcy mieszkańców. Jego znaczenie polega na strategicznej współpracy samorządów, która pozwala na skuteczniejsze pozyskiwanie funduszy unijnych i realizację projektów o charakterze regionalnym. W puli jest 186 milionów złotych, które realnie mogą poprawić jakość życia m.in. mieszkańców Piotrkowa. Dobrze zaprojektowane tereny rekreacyjne – z trasami rowerowymi, miejscami do spacerów, sportów i rekreacji na świeżym powietrzu – mogą stać się wizytówką miasta, poprawiając jego atrakcyjność i wpływając pozytywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.