25 CZERWCA 2010 r. SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO OPACTWA CYSTERSÓW NA PODKLASZTORZU.
“Ochotnik do Auschwitz - rotmistrz Witold Pilecki”, to tytuł wystawy, którą otwarto wczoraj na Rynku Trybunalskim.
W środę 19 maja 2010 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie odbędzie się spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku poświęcone historii prasy kobiecej „Od Bluszcza do...”.
Gimnazjum nr 6 w Radomsku ma nowych patronów - Bohaterów Katynia.
Aresztowany w 1940 przez NKWD, skazany na karę śmierci, zamienioną na dziesięć lat łagrów. Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski. Wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR formowanej przez generała Andersa. Przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu, walcząc m.in. pod Monte Cassino. Pozostał na emigracji, w lipcu 1989 roku został ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie.
70 lat temu w Katyniu zamordowano tysiące polskich oficerów. Wśród ofiar było również wielu piotrkowian.
Za tydzień w Wolborzu w muzeum pożarnictwa otwarta zostanie interaktywna wystawa rozpoczynająca wojewódzkie obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.
22 lipca na Armii Krajowej, Bieruta na 3 Maja, Armii Czerwonej na Jerozolimską - po zmianie systemu wiele ulic w Piotrkowie zmieniło swoje nazwy. Zniknęły też niektóre obeliski czy pomniki - symbole minionej epoki. Okazuje się jednak, że w naszym mieście są jeszcze tablice, które nawiązują do systemu komunistycznego np. w Rynku Trybunalskim czy w kamienicy na rogu Narutowicza i Sienkiewicza.
17 i 18 stycznia 1945 roku wiele miejscowości naszego regionu zostało wyzwolonych spod okupacji hitlerowskiej. Do Opoczna, Piotrkowa, Tomaszowa czy Łodzi wkroczyły jednak wojska sowieckie. W związku z 65 rocznicą tego wydarzenia w poniedziałek w Opocznie odbędzie się konferencja WYZWOLENIE ALE CZY WOLNOŚĆ zorganizowana przez posła PIS Roberta Telusa.
Narodowy Bank Polski wydał kolejną monetę kolekcjonerską. To chyba jedyna moneta, na której znajduje się piotrkowianin.