Artykuły do tagu: Historia

Członkowie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Piotrkowie oraz Instytut Pamięci Narodowej (Oddział w Łodzi) zapraszają na spotkanie poświęcone pamięci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, dowódcy „Kedywu” Komendy Głównej AK.
Instytut Historii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach z Filią w Piotrkowie, Instytut Pamięci Narodowej (Oddział w Łodzi) oraz Muzeum w Piotrkowie zapraszają...
Obchody Święta Niepodległości w Piotrkowie
Uroczysta Msza Święta w Kościele O.O. Bernardynów rozpoczęła czwartkowe uroczystości 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
11 listopada. Symbol niepodległej Polski
II Rzeczpospolita istniała nieco ponad 20 lat, ale ten okres był jednym z najważniejszych w tysiącletniej historii Polski. To wtedy kształtował się polski patriotyzm, tworzyły się instytucje, które znamy do dziś, Polacy stawali się prawdziwymi Europejczykami.
Symbolem II RP jest 11 listopada 1918 roku. Dzień, który oficjalnie uznawany jest za powrót Polski do grona niepodległych narodów. W 1937 roku oficjalnie został uznany za Święto Niepodległości. W PRL-u jego obchodzenie było zakazane. Dopiero w 1989 roku zaczęto je obchodzić ponownie. I tak jest do dziś…
Piotrków: Pierwsze wolne wybory samorządowe
21 listopada po raz kolejny w wolnych wyborach wybierzemy swoich radnych, być może poznamy również nazwisko kolejnego prezydenta miasta (ewentualna II tura – 5 grudnia). Tymczasem nasi przodkowie w II RP pierwszy raz głosowali w 1919 roku. Wówczas górą była lewica z PPS a jak będzie 91 lat później?
12 października 1943. Zapomniana rocznica
Jeszcze 21 lat temu była to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Świętowali ją przede wszystkim żołnierze Ludowego Wojska Polskiego. Dziś o 12 października 1943 roku praktycznie się nie mówi choć w historii Polski to ważna data. Z kilku względów…
Słynny już obraz „Bitwy pod Grunwaldem” wykonany techniką haftu krzyżykowego można od wczoraj oglądać w bełchatowskim Oratorium przy ulicy Kościuszki.
Kolejna rocznica agresji radzieckiej: Cios w plecy
Zabicie tysięcy polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach kaźni w 1940 roku to konsekwencja wydarzeń, które miały miejsce wiele miesięcy wcześniej. 17 września 1939 roku łamiąc wiele międzynarodowych konwencji i umów wojska radzieckie wkroczyły na terytorium państwa walczącego w tym czasie z hitlerowskimi Niemcami. Był to swoisty cios w plecy tyle, że wcześniej postanowiony przez dwa graniczące z Polską, mocarstwa.
W rocznicę najazdu wojsk sowieckich na Polskę (17 września) w salach piotrkowskiego Muzeum odbędzie się spotkanie poświęcone zbrodni katyńskiej.
1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa, dziś obchodzimy kolejną rocznicę upamiętniającą to wydarzenie.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat