Ponad półtora roku trwała generalna renowacja organów w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej, które w 1947 roku otrzymali jezuici z ziem zachodnich.
Budowali kanalizację i... trafili na skarb. W ulicy Krakowskie Przedmieście tuż przy liceum Chrobrego robotnicy natrafili na fragment Bramy Krakowskiej z XV wieku.
Najmniej, bo zaledwie 1794 osoby, liczył Piotrków w 1793 roku. Najwięcej - przeszło 80 tysięcy - pod koniec lat 80. minionego stulecia…
W marcu tego roku będziemy obchodzić 500 rocznicę powstania piotrkowskiego zamku królewskiego, w którym od ponad 100 lat znajduje się siedziba muzeum.
W roku 2011 przypada 110. rocznica urodzin jednego z najodważniejszych ludzi II Wojny Światowej rtm. Witolda Pileckiego, niezłomnego żołnierza RP, uczestnika wojny w 1920 roku z Rosją bolszewicką…
Zarząd Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego ”Grota” zaprasza 12 stycznia na wykład…
W tym roku po raz pierwszy 6 stycznia, w święto Trzech Króli, będziemy odpoczywać. Tym samym liczba świąt wzrośnie do 12 dni. Ale jest też zła wiadomość. Nie będziemy mogli odbierać już dni wolnych za święta wypadające w sobotę.
Minęło 40 lat od tragicznych wydarzeń Grudnia 1970. Do dziś nie wiadomo kto odpowiada za śmierć kilkudziesięciu osób, bowiem proces sądowy trwa prawie 20 lat.
Jak wielu młodych Polaków 13 grudnia 1981 roku rano marzyłem tylko o jednym: obejrzeniu Teleranka. A tu niespodzianka: typowy telewizyjny „śnieg”. Rodzice tak samo zaskoczeni jak ja, włączamy więc radio. I dopiero z niego dowiedzieliśmy się co się stało. Nie za bardzo docierało to do mnie to co usłyszałem: stan wojenny. Było zupełnie obce, choć jeden człon – wojna – brzmiał niezwykle groźnie.
Wszystkie polskie powstania XIX wieku zakończyły się klęskami. Zarówno w 1848 jak i 1863 roku szans na wygraną nie było. Na sukces mogliśmy liczyć w 1830 i 1831 roku. Niestety to Rosjanie byli górą? Dlaczego mimo olbrzymich szans nie uzyskaliśmy wówczas pełnej niepodległości? Na portalu ePiotrkow.pl analiza zdarzeń sprzed lat.