Artykuły do tagu: Historia

18.05.2011 08:06
MBP: Wykład o Pileckim
W środę 25 maja w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Jerozolimskiej 29 (czytelnia dla dorosłych) zorganizowany zostanie wykład Sebastiana Wojtasia (nauczyciela historii w ZSP nr 1) „Gloria Victis – sylwetka rotmistrza Witolda Pileckiego”. Po wykładzie przewidziana jest projekcja filmu Tadeusza Pawlickiego „Skazany na nieistnienie”.
Spotkania Klubu Grota poświęcone Pileckiemu
Kolejne spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie poświęcono postaci rtm. Witolda Pileckiego. Pierwsze z nich odbyło się w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (Filia w Piotrkowie).
Maszerowali dla rotmistrza Pileckiego
Zbieranie podpisów w ramach akcji „Milion dla Rotmistrza”, prezentacja sekcji ułanów, biografia Witolda Pileckiego to niektóre wydarzenia towarzyszące Marszowi Rotmistrza Pileckiego, który odbył się wczoraj (piątek) w Piotrkowie.
O planach zburzenia dworca
Gdyby zamierzenia dyrekcji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej sprzed 110 lat doczekały się realizacji, dziś ekipa pracująca na terenie dworca PKP nie miałaby czego remontować.
Piotrków: Pieniądze pójdą na Imieniny
Planowany przez Bogusława Wołoszańskiego Piotrkowski Festiwal Historyczny nie odbędzie się.
Dziś 45 rocznica premiery pierwszego odcinka kultowego serialu telewizyjnego „Czterej pancerni i pies”. I pomimo sporów o to, czy Pancerni... to tylko propagandowy produkcyjniak epoki PRL-u czy też produkcja zasługująca na uznanie, chociażby ze względów filmowej batalistyki i znakomitego aktorstwa, kolejne pokolenia śledzą z wypiekami przygody dzielnej załogi czołgu Rudy 102. A ilu mieszkańców naszego miasta oglądając już po raz wtóry emisję serialu wie bądź pamięta, że twórca tego filmu był z pochodzenia Piotrkowianinem.
Jak Chrobry likwidował cerkiew
Bizantyjska kopuła przez blisko pięćdziesiąt lat przypominała piotrkowianom o niewoli. Nic więc dziwnego, że postanowili ją zburzyć, gdy tylko nadarzyła się okazja. Rozbiórka zajęła ponad siedemdziesiąt dni.
500-lecie obchodzić będzie Spała (niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego). To znana miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą na terenie dawnej Puszczy Pilickiej, obecnie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Posiada dobre warunki klimatyczne. W jej okolicach odbywały się polowania w których uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski międzywojennej.
Był jednym z największych polskich bohaterów. Walczył o niepodległość naszego kraju. Rotmistrz Witold Pilecki z własnej woli dał się zamknąć w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Tam stworzył ruch oporu.
Piotrkowskie hotele sprzed lat cz.2
Dzisiejszy Piotrków w porównaniu do tego sprzed stu lat może pochwalić się niewielką liczbą hoteli. Historia tych współczesnych wygląda również niezwykle blado na tle dziejów takiego Litewskiego, Wileńskiego czy Krakowskiego.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat