Tłumy mieszkańców wzięły udział w Orszaku Trzech Króli, który odbył się w sobotnie popołudnie w Piotrkowie. Marsz rozpoczął się przy Zamku Królewskim, a zakończył pod bazyliką farną.
Katolicy na całym świecie obchodzą w sobotę uroczystość Objawienia Pańskiego, w Polsce zwaną potocznie świętem Trzech Króli. W naszym kraju wierni w tym dniu oznaczają kredą drzwi swoich domów na znak obecności Chrystusa w tej rodzinie.
W piotrkowskim Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano w 2023 roku 941 urodzeń. Najpopularniejszym imieniem nadawanym chłopcom był Aleksander. Wśród dziewczynek zwyciężyło imię Pola. Były też jednak mniej oczywiste wybory. Jakie? Sprawdźcie!
Piotrków może się wieloma osobami, które zapisały się na kartach historii Polski, i nie tylko. O wielu tych osobach mówi często i długo. Są jednak i tacy, o których wielu mieszkańców słyszało niewiele, a niektórzy nawet wcale. Jedną z takich osób jest Felicjan Kępiński. A szkoda, bo to jedna z najbardziej niezwykłych postaci w dziejach miasta.
Już po raz kolejny ulicami Piotrkowa przejdzie Orszak Trzech Króli. Na czele barwnego korowodu podążą Kacper, Melchior i Baltazar, którzy jako pierwsi podążą, aby pokłonić się dzieciątku Jezus.
Interesujące opowieści oraz dotąd nieznane historie o Piotrkowie mogli usłyszeć licznie zgromadzeni mieszkańcy w piotrkowskiej mediatece. To w tym miejscu w piątkowy wieczór (29.12) odbyła się promocja książki „Browar F. Braulińskiego w Piotrkowie”, nad którą pracowała Agnieszka Szóstek wraz z potomkami rodzin tworzących najsłynniejszy piotrkowski browar: Zygmunta Jacka Ditrycha oraz Macieja Ditrycha.
Zakończyła się renowacja zabytkowej kapliczki znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Cmentarnej w Piotrkowie. To jedno z najbardziej okazałych i charakterystycznych tego rodzaju miejsc na terenie Piotrkowa.
Od 31 grudnia od godziny 17.00 do 1 stycznia 2024 r. do godz. 5.00 ulica Słowackiego, na odcinku od placu Kościuszki do ul. Sienkiewicza będzie nieprzejezdna. To ze względu na organizowaną w tym miejscu miejską "Sylwestrową Potańcówkę".
3784 kilometry do Santiago de Compostela - taki napis widniej na słupku, który możemy zobaczyć przed wejściem do Bazyliki Farnej. Przez Piotrków wiedzie bowiem słynny pielgrzymi szlak św. Jakuba , i choć kojarzymy go z zamierzchłą przeszłością, to okazuje się, że i dziś nie brakuje wiernych po nim wędrujących.
Święta Bożego Narodzenia niezmiennie kojarzą się ze Świętych Mikołajem, który oczywiście przynosi dzieciom prezenty. Jest jednak jedno miejsce w Piotrkowie, gdzie możemy zobaczyć wizerunek tego jedynego - prawdziwego świętego Mikołaja.