„Muzyczna kamienica” w Rynku Trybunalskim

Strefa FM Niedziela, 11 lutego 202414
Tym razem, w ramach naszego cyklu, skupimy się na jednej z najpiękniej odnowionych kamienic na piotrkowskiej Starówce. Znajduje się na rogu Rynku Trybunalskiego i ulicy Grodzkiej. A czy wiecie, że jest to "muzyczna kamienica"?

Ładuję galerię...

Przeprowadzona renowacja uwydatniła elementy zdobiące kamienicę. Warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się pod oknami na pierwszym piętrze tego budynku.

Mamy tam interesujące motywy muzyczne i możemy powiedzieć, że to jest taka "muzyczna kamienica". Jest tam odwzorowanych wiele lutni. Uwagę zwraca także piękny tympanon z kolumnadą w wielu oknach - mówi Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie.

W budynku część okien została zamurowana. Dlaczego?

Warto pamiętać, że w dawnych czasach nierzadko podatek zależał od liczby okien w budynku. Być może zostały one zamurowane z innej przyczyny, natomiast bywało tak, że pozbywano się części okien, żeby uniknąć większych podatków. Zapewne kwestia ładnego wykończenia tych okien była obciążeniem finansowym. Trzeba sobie uzmysłowić, że szkło nie było popularnym elementem uzupełniania okien. Kiedy zostało ono wprowadzone, to na tej podstawie można było wnioskować, że ktoś miał większe możliwości - wyjaśnia Błażej Cecota.

O wyjątkowych postaciach w historii Piotrkowa, niezwykłych miejscach i ciekawostkach związanych z grodem trybunalskim możecie posłuchać w audycji "Cudze chwalicie, swego nie znacie", która emitowana jest od poniedziałku do piątku o godz. 15:15 na antenie radia Strefa FM. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji wysłuchać tych audycji, to można je znaleźć także w formie podcastów na stronie strefa.fm.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

lutnia ~lutnia (Gość)11.02.2024 11:44

dlaczego konserwator zezwolił na oszpecenie tej kamienicy szyldem "żabka" i te palety oparte o ścianę - cudo.

131


Pedaurszula@gmail.co [email protected] (Gość)11.02.2024 17:24

Kto wydał pozwolenie na ?żabkę? -to zupełny brak wyobraźni i szacunku dla starego miasta-gdzie naczelny konserwator zabytków ?

92


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)11.02.2024 11:51

Muzyczna kamienia jest na pasażu. Proszę się doszkolić

62


Samosia ~Samosia (Gość)11.02.2024 12:01

Też prowadzę zabke i powiem wam że ja jeszcze do tego interesu dokladam

06


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)11.02.2024 12:01

Ciekawe czy z oprócz Żabki pozostałe lokale są użytkowane tzn. czy są zamieszkałe przez lokatorów /zamurowane niektóre okna/ lub wykorzystane w inny
sposób. Ktoś może wie?

70


Portier ~Portier (Gość)11.02.2024 11:44

Podobno co sobota wracam koło tej kamienicy ale nie pamiętam tego.

41


Masakra ~Masakra (Gość)11.02.2024 11:40

Ten zielony sklep pasuje do tej kamienicy jak kanar w autobusie

102


Wiolinowy ~Wiolinowy (Gość)11.02.2024 11:30

Odnowiona tylko że względu na zapke a muzyczne to jest fakt, zapraszam po północy można usłyszeć tam różne dziwne i dość głośne dźwięki

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat