Advertisement

Szpital wojewódzki przejmie oddziały PCMD?

ePiotrkow Środa, 31 sierpnia 2022927953
Chęć przejęcia świadczeń realizowanych aktualnie przez Powiatowe Centrum Matki i Dziecka zadeklarowali w środę (31.08.2022) przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Placówka miałaby stać się w myśl propozycji częścią szpitala wojewódzkiego. Starosta Piotr Wojtysiak poinformował, że jest zainteresowany podjęciem rozmów w tej sprawie.

Ładuję galerię...

Podczas konferencji prasowej dotyczącej przejęcia PCMD przez Samodzielny Szpital Wojewódzki, wicemarszałkowie województwa łódzkiego poinformowali, na jakich zasadach mogłoby do tego dojść.

Przejęcie realizacji tych świadczeń musiałoby się odbywać na określonych warunkach, które składają się na cztery filary. Po pierwsze, kwestia zadłużenia, wszelkich zobowiązań, które zostałyby wygenerowane do dnia przejęcia. To zadłużenie musiałby wziąć na siebie samorząd powiatowy. Po drugie szpital wojewódzki zatrudniłby niezbędny personel, specjalistów do realizacji, tychże świadczeń. Po trzecie chcielibyśmy, żeby nie było zmiany miejsca udzielania świadczeń. Chcielibyśmy, by starostwo użyczyło nam bezpłatnie obecny budynek szpitala. Ważne jest też, by sprzęt medyczny został przekazany na rzecz szpitala wojewódzkiego - wyjaśniał wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Co ważne, do podobnych rozmów doszło już w przeszłości.

Propozycja, którą prezentujemy, daje możliwość stabilizacji. Ta stabilizacja dotyczy oczywiście medycznej opieki ginekologicznej, położniczej i nie tylko. To też gwarancja bezpieczeństwa zdrowotnego dla mieszkańców ziemi piotrkowskiej. My już w 2019 roku byliśmy gotowi podjąć to wyzwanie. Niestety wtedy taka możliwość została odrzucona przez Radę Powiatu Piotrkowskiego. Teraz znów wychodzimy z ofertą pomocy w ustabilizowaniu tej sytuacji. Wierzę w to, że samorząd pozytywnie odpowie na nasze pomysły - dodał wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

 


Obecny na miejscu starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak przyznał, że przejęcie świadczeń przez zarząd województwa, byłoby dobrym rozwiązaniem, bo najważniejsze jest dobro pacjentów. Przypomniał jednak również, że w poprzednim podejściu do sprawy, problemem okazały się m.in. plany związane z kadrą PCMD.

Czekaliśmy na reakcję Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie. Aktualnie całe zadłużenie szpitala powiatowego - za trzy lata - to około 36 milionów złotych. Ten dług zostaje przy nas. Mamy czas do końca bieżącego roku, żeby podjąć odpowiednie działania, bowiem do tego okresu mamy zagwarantowane finansowanie z kredytu. Warunkiem bardzo ważnym dla nas jest przejęcie pracowników, którzy obecnie są zatrudnieni w placówce. Z tego między innymi powodu nie doszło do porozumienia w 2019 roku. Wówczas otrzymaliśmy informację, że personel powinien zostać zwolniony, a to szpital wojewódzki będzie zatrudniał niezbędnych specjalistów. Na to nie mogliśmy się zgodzić - przypomina starosta.


Piotr Wojtysiak podsumował swoje wystąpienie stwierdzeniem, że żywi nadzieję, że tym razem uda się jak najszybciej przejść do konkretnych rozmów w tej sprawie. 

 

 


Zainteresował temat?

6

2


Advertisement
Advertisement

Komentarze (53)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mądry ~Mądry (Gość)01.09.2022 19:10

Jak ma być dobrze skoro pielęgniarki w roku 2015 zarabiały 2200 teraz mają 7800 brutto, lekarze na kontraktach w roku 2015 mieli 50 zł za godzinę, teraz 150-200....
Więc jak ma być dobrze????

55


lekarz ~lekarz (Gość)05.09.2022 07:47

Moi drodzy. Szpital kiedyś działał. Była kardiologia, chirurgia położnictwo i ginekologia . Może nie był wybitny ale działał. Działał do momentu jak nie zaczął majstrować przy nim pan starosta . Dwa oddziały które maja zarobić na całą administracje (pediatria i położnictwo )która jest "tratwą" dla koleżków z PSL ? każdy kto troszkę zna się na finansach wie że to utopia. Ilu już tam było dyrektorków ? Jakie dostali odprawy?
Dramat.

81


go?ć_piotrkowianin ~go?ć_piotrkowianin (Gość)03.09.2022 17:49

A ja mam to wszystko w d.... . Guzik mnie obchodzi pod kogo podlegają i będą podlegać piotrkowskie szpitale. Najważniejsze, żeby pracowali w nich lekarze fachowcy z prawdziwego zdarzenia, bo z kim rozmawiam w tym temacie, to często słyszę, że wolałby być operowany w Łodzi lub Bełchatowie.

41


Żenada ~Żenada (Gość)03.09.2022 13:53

Zlikwidować NFZ do nich składki idą a nie płacą szpitalom adekwatnie. Co to za dziadostwo pisowskie

51


ms ~ms (Gość)01.09.2022 07:19

ZZ, czas wracać do domu !!!

72


Złośliwa ynda ~Złośliwa ynda (Gość)01.09.2022 23:15

Za całe zło w placówce pcmd odpowiada starostwo-starosta z doradcami. Całe kierownictwo i dyrekcja pcmd aktualna jak i była wraz z emerytami którzy przy zamykaniu placówki znów do pracy na kilka godzinek. Złodziej złodziejem będzie cale życie co jie Pioterooo

40


ja ~ja (Gość)31.08.2022 16:19

Włos się na głowie jeży kiedy się patrzy na to, co PiS wyrabia ze szpitalami będącymi w zarządzie powiatów, które nie są pod kontrolą PiS. Jeśli to miała być zemsta za głosowanie np. na PSL, to po prostu ręce opadają. Z drugiej strony, przekazanie szpitali pod nadzór wojewodów podlegających bezpośrednio premierowi wywodzącemu się z PiS, to doskonała okazja do zajmowania się wyłącznie tym, co wielu starostów uwielbia najbardziej: a to ze strażakami, a to z kołami gospodyń wiejskich, a to z producentami "regionalnego" chleba, a to wytwórcami "regionalnych" kartofelków lub "regionalnych" buraków zasmażanych. Jakby chleba, kartofelków i buraków nie jedli w innych regionach.

1210


Rekul ~Rekul (Gość)01.09.2022 06:38

A co z kadrą administracyjną?

41


Ignas ~Ignas (Gość)01.09.2022 21:46

Starosta jest od wiele lat z PSL i to oni doprowadzili do długu za który psl powinien być pociągnięty do odpowiedzialności.

41


Żenada ~Żenada (Gość)01.09.2022 15:28

Polska w ruinie. Pis realizuje obietnice z 2015 roku. Inflacja 16.1 proc, Polacy ubożsi. Za rok pakować się.

83


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat