Artykuły do tagu: tor

Poczet prezydentów polskich
W historii Polski od roku 1922 było 16 prezydentów, jako 17 można doliczyć Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego, który pełnił obowiązki przez zaledwie 5 dni, jako pierwszy Prezydent RP na uchodźstwie. W wyniku różnych tragicznych zdarzeń urząd ten tymczasowo sprawowały 4 inne osoby. Mieliśmy trzech prezydentów II RP, prezydenta PRL, kilku pełniących obowiązki na emigracji oraz sześciu nam współczesnych, po roku 1989. Przyjrzyjmy się bliżej historii tego urzędu w Polsce oraz temu kto nosił zaszczytne miano „pierwszego obywatela”.
Muzeum Marcepanów w nowej lokalizacji już otwarte
Po przerwie w działalności spowodowanej pandemią Muzeum Marcepanów ponownie otwarte dla odwiedzających. Piotrkowskie Bractwo Akademickie wykorzystało czas epidemii na przeprowadzkę i zamieniło dotychczasową skromną siedzibę przy ul. Grodzkiej na pomieszczenia po dawnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sieradzkiej 2. Muzeum w okresie letnim będzie czynne przez 3 dni w tygodniu i zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty marcepanowe.
Piotrkowskie targowisko. Czy będzie powtórka z historii? - aktualizacja
"STOP likwidacji miejsc pracy", "Wasze decyzje, Nasze życie". Powodem piątkowej demonstracji pod Urzędem Miasta są kolejne zmiany w organizacji pracy targowiska przy Hali Targowej. Zaczęło się od podwyżek cen i nowych opłat, a aktualny projekt uchwały zakłada znaczne ograniczenie terenu do handlowania, a także zezwala na handel tylko wyrobami spożywczymi i płodami rolnymi. - To nie jest reorganizacja, tylko likwidacja – twierdzą kupcy. Sesja Rady Miasta, na której będą odczytane wyniki korespondencyjnego głosowania radnych m. in. w sprawie zmian na targowisku przy hali, odbędzie się w najbliższą środę 30 września. Jakakolwiek decyzja nie zapadnie, będzie ona trudna i kontrowersyjna. Mało kto pamięta, że z podobnym problemem musieliśmy zmierzyć się już kiedyś, wiele lat temu... Piątkowy poranek, 2 września 1927 roku. Piotrków budzi się do życia. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że będzie to dzień, który wiele osób zapamięta na długie lata. Mimo głośnych protestów ze strony sprzedających i kupujących, z Placu Targowego w pobliżu klasztoru Bernardynów zniknął ostatni stragan.
Burmistrz Sulejowa z absolutorium
Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa uzyskał absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok. Za takim rozwiązaniem zagłosowało ośmiu radnych Rady Miejskiej Sulejowa, a siedmiu było przeciw.
Sulejów liczy na inwestorów
Władze Sulejowa uśmiechają się w stronę inwestorów. Plany na ich pozyskanie mają się ziścić dzięki wykwalifikowanym kadrom, w które inwestują włodarze. Pomogą w tym unijne fundusze.
Sulejów: Można już podziwiać kolejne arcydzieła z topoli
Przez kilka ostatnich dni artyści uczestniczący w Międzynarodowym Plenerze Rzeźbiarskim tworzyli siedem drewnianych rzeźb. Pracowali na terenie sulejowskiego Opactwa Cystersów. W piątek, 19 czerwca zakończyli rzeźbienie. Można już obejrzeć efekty ich prac.
Pijany dziadek prowadził traktor, a 13-letni wnuk skodę
Policjanci zatrzymali do kontroli skodę. Za kierownicą samochodu siedział... 13-letni chłopiec. Przed osobówką poruszał się ciągnik rolniczy, którym kierował pijany 61-letni dziadek nastolatka. Badanie alkomatem wykazało 1,5 promila alkoholu.
Łódzcy Terytorialsi
W ramach uruchomionego mobilnego punktu typu Drive Thru w Ostrowie koło Opoczna wymazy były pobierane od 120 przedszkolaków z placówek z terenu powiatu opoczyńskiego. Dokonywali ich żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z województwa łódzkiego.
19.06.2020 23:58
Wiekowa Klara
Ta wiekowa dama na co dzień jest raczej niedostępna przeciętnemu piotrkowianinowi, bowiem zamieszkuje dzwonnicę przy dawnym kościele Dominikanów. Jest najstarszym piotrkowskim dzwonem. Nosi miano Klara. W odróżnieniu od innych – jak chociażby dzwony z fary czy jezuickie – uniknęła zniszczenia podczas wielkich pożarów miasta czy wojennej konfiskaty. Odlano ją w 1615 roku. Pamięta więc czasy, gdy do Piotrkowa zjeżdżał na obrady Trybunał Koronny, kiedy obradowały tu synody prowincji gnieźnieńskiej, i gdy na miasto spadały bomby niemieckiego Luftwaffe...
Rzeźbiarze zaprezentowali swoje prace
Nowe rzeźby stanęły na sulejowskim Podklasztorzu. Figury powstawały od poniedziałku (15.06) w ramach międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego. Można je już bezpłatnie podziwiać.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat