„Magnetyczny pociąg” to praca drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Emilii Plater nagrodzona w konkursie „Nauka dla Ciebie” na najlepszą pomoc edukacyjną, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Piotrkowska drużyna znalazła się w gronie 5 laureatów prestiżowego konkursu.
Chcemy, by 1 września do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w wywiadzie dla "Kuriera Lubelskiego". Dodał, że jest przeciwnikiem obowiązku szczepień dla nauczycieli i uczniów.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA powstanie w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia. Będzie to minicentrum nauki, czerpiące z najlepszych doświadczeń edukacyjnych i wystawienniczych Centrum Nauki Kopernik oraz współtworzone przez pracowników warszawskiej placówki. Piotrkowska SOWA ma wystartować jeszcze w tym roku.
Dzięki poluzowaniu obostrzeń związanych z pandemią, do pracy wraca część największych centrów nauki w Polsce. Czynne są już np. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu i gdańskie Hevelianum. Od soboty można będzie zwiedzać stołeczne Centrum Nauki Kopernik.
W Piotrkowie, tak jak w kilkudziesięciu innych miastach w Polsce, powstanie SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. O tym mówili w czwartek podczas spotkania zorganizowanego w piotrkowskiej mediatece minister nauki i szkolnictwa wyższego, prezydent Piotrkowa i dyrektor Centrum Nauki Kopernik.
Po przerwie spowodowanej epidemią, wystawy multimedialne w piotrkowskiej Mediatece 800-lecie są znowu dostępne dla odwiedzających. Interaktywne ekspozycje mają przybliżyć najmłodszym, ale również tym trochę starszym skomplikowane zagadnienia fizyczne w sposób prosty, zabawny i przed wszystkim ciekawy. Pierwsza grupa młodzieży już odwiedziła wystawy.
Tylko do soboty 22 czerwca trwać będzie pierwszy Piotrkowski Tydzień Nauki i Techniki organizowany w ramach otwarcia „Mediateki 800-lecia”. Na piotrkowian i turystów czeka wiele atrakcji przygotowanych przez piotrkowską książnicę i naukowców z Politechniki Częstochowskiej.
Rozpoczął się piotrkowski Tydzień Nauki i Techniki. Do końca kolejnego tygodnia w Mediatece 800-lecia przygotowano wiele atrakcji. Będą pokazy naukowe, warsztaty oraz konkursy z nagrodami.
Pastę słoniową, złoty deszcz czy zamianę dźwięku na fale - to wszystko można było zobaczyć w czwartek podczas pierwszego międzyszkolnego Festiwalu Nauki. Uczniowie czterech piotrkowskich podstawówek przygotowali ciekawe doświadczenia, dzięki czemu udowodnili, że uczyć można się także przez zabawę. Wydarzenie zostało zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 16 w Piotrkowie.
70 wystawców wzięło udział w czwartym już Pikniku Nauki i Techniki „Explorer”, który w środę odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim. Były konkursy, gry i konkurencje sportowe. Do zabawy zaangażowali się uczniowie z Piotrkowa i powiatu.