Od 1 lutego mogą być otwarte dla publiczności muzea i galerie sztuki przy zachowaniu reżimu sanitarnego - wynika z rozporządzenia rządu opublikowanego 29 stycznia w Dzienniku Ustaw. Placówki te mogą rozpocząć funkcjonowanie w ścisłym rygorze sanitarnym, uwzględniającym 1 osobę na 15 m kw.
W związku z tym do pracy wracają również centra nauki. Większość tego typu placówek ogłosiła, że odwiedzający muszą mieć zakryte nos i usta, zachować dystans społeczny, a przed wejściem w przestrzeń ekspozycyjną powinni zdezynfekować dłonie.
Swoją działalność wznowiło już np. gdańskie Hevelianum. Funkcjonują tam już wszystkie wystawy - "Dookoła Świata", "Łamigłówka", "Z Energią!", "Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk", "Hevelianum bez Barier" oraz "Zabawy z Historią". Wracają także warsztaty na Kreatywnym Placu Zabaw dla najmłodszych oraz zwiedzanie Laboratorium Ruchu z edukatorem.
Czynny jest także Geopark Kielce. Ponownie można zwiedzać w nim wystawy stałe i czasowe. Wejścia w przestrzeń ekspozycyjną odbywać się będą od wtorku do piątku, o pełnych godzinach.
Uruchomione zostało też toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W budynkach w budynkach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji może przebywać nie więcej niż 25 proc. zwiedzających, którzy mogli korzystać z oferty przed stanem epidemii.
5 lutego otwierają się z kolei wystawy gdyńskiego Centrum Nauki Experyment!. Na podstawie rekomendacji wirusologa część stanowisk zostało wyłączonych z ekspozycji. Mimo że centrum otwiera swoje podwoje, to wciąż działa online: w poniedziałek rozpocznie się cykl zajęć WEŹ TO NA WARSZTAT, a w sprzedaży są również walentynkowe Naukowe Love BOX-y, których zawartość można odkryć w domu.
Od soboty 6 lutego zwiedzać będzie można Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dla zwiedzających zostały przygotowane nowe eksponaty. Goście centrum będa mogli samodzielne uruchomić lawinę i stworzyć własną, barwną iluminację. Będzie można też obejrzeć szron pod mikroskopem i skonstruować pętlę z rozpędzonego do 25 km/h sznurka. Centrum poleca wystawę czasową "Rowery". Z powodu pandemii Planetarium w CNK pozostanie nieczynne dla zwiedzających. Centrum zachęca jednak do uczestniczenia w coniedzielnych wieczornych pokazach nieba online. Laboratoria, które również nie prowadzą swojej tradycyjnej działalności, przygotowały natomiast interaktywne wirtualne zajęcia dla szkół.
Obsługa Kopernika zapewnia, że wszystkie eksponaty i powierzchnie często dotykane pokryte są specjalną powłoką fotokatalityczną, która zabezpiecza przed bakteriami, wirusami i grzybami. Dzięki temu rozwiązaniu nie jest konieczna klasyczna dezynfekcja po każdym dotknięciu.
Jednym z najpóźniej otwartych ośrodków edukacyjnych - od soboty 13 lutego - będzie łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1. W weekend otwarcia przewidziano tam wspólne spacery po wystawie "Przetwarzanie energii".
Nie wszystkie centra nauki podały informacje, kiedy będą gotowe na powrót gości. Nie wiadomo jeszcze np., kiedy otworzy się Wrocławskie Hydropolis czy Poznańskie Laboratorium Wyobraźni.