Festiwal Nauki był już organizowany w SP 16, jednak nie na taką skalę. Do tej pory uczestniczyli w nim wyłącznie uczniowie "Szesnastki". - Jest to pierwsza edycja festiwalu na szczeblu międzyszkolnym. Widząc zainteresowanie naszych uczniów, postanowiliśmy do zabawy zaprosić również inne podstawówki. Oddelegowane zespoły przyszły do nas wraz z 10 uczniami, którzy również biorą udział w festiwalu, ponieważ to właśnie oni tworzą jury. Każdy kibic może oddać głos na wybrany zespół, jednak jest jedna zasada. Nie może głosować na własną szkołę - powiedziała Renata Dąbrowska, nauczyciel fizyki w SP 16 i współorganizator wydarzenia. - Jest duży entuzjazm wśród uczniów. Bardzo się cieszę, że udało nam się to zorganizować. W tym roku zaprosiliśmy 8 szkół z Piotrkowa, mam nadzieję, że z roku na rok będzie ich więcej. W przyszłości chcemy zaangażować również szkoły z powiatu, a może i uda się jeszcze szerzej, zobaczymy - dodaje organizator Michał Błoński, nauczyciel chemii.
Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do zabawy. Przyjechali przedstawiciele z SP 12, SP 3 oraz SP 8. Dzieci przygotowały przeróżne eksperymenty, które prezentowali swoim kolegom. - Przygotowaliśmy pastę słoniową. Jest to reakcja nadtlenku wodoru (30%) z płynem do mycia naczyń i jodkiem potasu. W wyniku tego powstanie piana. Jesteśmy zwycięzcami festiwalu, który odbywał się już w tym roku w naszej szkole. Jednak patrząc na konkurencję na etapie międzyszkolnym, musimy przyznać, że poziom jest zdecydowanie wyższy - powiedzieli Iwo i Mateusz z SP 16.
- Chcemy pokazać tzw. złoty deszcz. Mieszamy dwa roztwory, jodek potasu i octan ołowiu, później nasz kolega doprowadzi do tego, że powstanie piękny złoty osad. Cieszę się, że coś takiego jest organizowane w naszym mieście, ponieważ dzięki temu wiele młodych osób może się rozwijać - mówiły "Purpurowe Dymy" ze Szkoły Podstawowej nr 8.
Wyniki:
I miejsce - SP 3
II miejsce - SP 16
III miejsce - SP 12
IV miejsce - SP 8