Tegoroczna dyskusja dotycząca chorób wirusowych zdominowana jest oczywiście przez koronawirusa. Nie można jednak zapominać, że Polacy cały czas chorują również na grypę, która może być nie mniej niebezpieczna od koronawirusa, szczególnie dla osób o obniżonej odporności albo borykających się z innymi chorobami. W walce z nią pomóc mogą jednak leki przeciwwirusowe.
Nie odbędzie się zaplanowane na niedzielne popołudnie spotkanie szczypiornistów Piotrkowianina z MMTS-em Kwidzyn. Taką decyzję podjęli przedstawiciele PGNiG Superligi.
Pandemia koronawirusa ujawniła trudności związane z analizowaniem informacji i wyciąganiem z nich wniosków – uważają specjaliści ds. komunikacji biorący udział w dyskusji podczas III edycji Mediów Przyszłości. Konferencja poświęcona współczesnym wyzwaniom dla komunikacji została zorganizowana przez PAP 9 grudnia, tym razem w formule online.
W Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika uruchomiono nowy zbiornik na ciekły tlen. Decyzję o sprowadzeniu i zamontowaniu drugiej takiej instalacji podjęto w związku z dużą ilością pacjentów na oddziale covidowym i trzykrotnym wzrostem zapotrzebowania na tlen.
Dopuszczenie szczepionki do użytku to nie jest jeszcze ten moment na zrzucanie maseczek. To jest dopiero początek długiej drogi do kontroli tej pandemii – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Funkcjonariusze Służby Więziennej pomagają osobom zakażonym koronawirusem. Rozpoczęła się ogólnopolska akcja oddawania osocza przez przedstawicieli więziennictwa. Włączyli się w nią także strażnicy więzienni zatrudnieni w piotrkowskim Areszcie Śledczym.
Szpital tymczasowy w Siedlcach rozpoczyna swoją działalność. Projekt powstał dzięki współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II z myślą o osobach chorych na COVID-19.
Myślimy o "odmrożeniu" w najbliższych tygodniach części łóżek w szpitalach standardowych dla pacjentów "niecovidowych"; musimy przywracać służbę zdrowia także dla tych pacjentów - podkreślił w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Proces pandemiczny charakteryzuje się wysoką inercją, skutki wszystkich działań rozłożone są na dłuższy czas i nie można reagować z tygodnia na tydzień. Do 27 grudnia nie będziemy wprowadzali żadnych zmian w obostrzeniach, potem będzie czas na zmianę – powiedział szef MZ Adam Niedzielski.
Kilka tygodni temu „covidowy” oddział powstał również w wojewódzkim szpitalu w Piotrkowie Trybunalskim. Personel ma dużo więcej pracy i jest ona znacznie trudniejsza. Wymaga wielkiej ostrożności. Tak jak podczas ocalania ludzi, ratownik musi być żywy, tak i personel tego oddziału, aby pomagać pacjentom, musi być pewny, że sam jest bezpieczny.