Pandemia Covid-19 zmusza nas do oszczędności, ale jest tylko jedną z przyczyn pogarszającej się sytuacji finansowej samorządów. Staramy się jednak radzić sobie z trudnościami i robimy swoje dla rozwoju miasta - powiedział prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak w wywiadzie dla Serwisu Samorządowego PAP.
Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak wziął udział w konferencji, zorganizowanej przez Łódzki Urząd Wojewódzki na temat Narodowego Programu Szczepień przeciw koronawirusowi. Mieszkańcy powiatu piotrkowskiego, którzy skończyli 80 lat będą mogli zapisywać się na szczepienia już od 15 stycznia. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia.
W poniedziałek rozpoczęło się pobieranie wymazów od nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim. Na wykonanie testów zgłosiło się ponad 770 osób.
W poniedziałek rozpoczną się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.
Pełniejszy obraz epidemii koronawirusa po okresie świąteczno-noworocznym poznamy pod koniec przyszłego tygodnia - powiedział PAP prof. Włodzimierz Gut. Zachorowania w ostatnich dniach nie są niskie i wirus może się rozprzestrzeniać - dodał.
Zatrważające dane wynikają ze środowego raportu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego zakażeń koronawirusem. W Piotrkowie i powiecie piotrkowskim z powodu covid-19 zmarły 52 osoby. To prawie 10% wszystkich przypadków śmiertelnych, których w dzisiejszym raporcie resortu odnotowano 553.
Na stronach rządowych udostępniono mapę z lokalizacjami punktów szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju. Lista ma być na bieżąco aktualizowana. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień.
Piotrków Trybunalski znalazł się w pierwszej dziesiątce miast w Polsce, które warto odwiedzić po pandemii - donoszą media . Zestawienie przygotował portal The First News.
Niedziela jest ostatnim dniem przerwy świątecznej w szkołach z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W poniedziałek rozpoczynają się dwutygodniowe ferie zimowe, które w tym roku wyjątkowo będą wcześniej niż w latach ubiegłych i w jednym terminie w całym kraju.
Do 6 stycznia możliwe będzie szczepienie także członków rodzin pracowników medycznych oraz pacjentów szpitali, by wykorzystać dawki, które mogłyby się zmarnować, bo wcześniej zgłoszone osoby nie mogły stawić się w świąteczno-noworocznym terminie - powiedział w piątek szef KPRM M. Dworczyk.