Leki przeciwwirusowe - na receptę czy bez?
Każda osoba, która podejrzewa u siebie zakażenie wirusem grypy powinna skonsultować się z lekarzem. Jeśli chodzi jednak o leki przeciwwirusowe, w Polsce dostępne są zarówno te bez recepty, jak i te wymagające wypisania jej przez lekarza. Do pierwszej grupy zalicza się przede wszystkim leki z pranobeksem inozyny. Grupa preparatów przeciwwirusowych bez recepty jest bardzo bogata - https://www.nowafarmacja.pl/preparaty-przeciwwirusowe. Wyłącznie na receptę można natomiast kupić leki zawierające oseltamiwir, zanamiwir, amantadynę oraz rymantadynę. W zależności od rodzaju i przebiegu grypy lekarz z całej grupy dobiera odpowiedni preparat.
Jak działają leki przeciwwirusowe?
W stosowaniu leków przeciwwirusowych kluczowy jest przede wszystkim czas ich przyjęcia. Ważne jest, aby przyjąć je w ciągu pierwszych 36 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. W takim przypadku lek działa w momencie najbardziej dynamicznej replikacji wirusa. Pomaga się z nim uporać przez:
- stymulację odpowiedzi układu immunologicznego,
- zwiększoną produkcję limfocytów,
- podniesienie poziomu przeciwciał,
- wytworzenie cytokin prozapalnych, wspierających odpowiedź immunologiczną.
W przypadku leków na receptę, wszystko zależy od podstawowej substancji aktywnej:
- oseltamiwir oraz zanamiwir hamują uwalnianie nowych cząsteczek wirusa z komórki, a tym samym blokują jego rozprzestrzenianie się w organizmie; leki te stosuje się przy grupie typu A i B; są to leki, które można przyjmować również prewencyjnie w przypadku pandemii grypy;
- amantadyna i rymantadyna działają wyłącznie przy zakażeniu wirusem grypy typu A; hamują replikację wirusa; stosuje się je w leczeniu grypy oraz zapobiegawczo, chroniąc przed jej nawrotem.
Leki przeciwwirusowe a szczepienia
Leki przeciwwirusowe powinni przyjmować wszyscy chorzy na grypę (lekarz powinien dobrać odpowiedni preparat), natomiast w przypadku osób z osłabioną odpornością, starszych, z innymi chorobami przewlekłymi stosuje się je również prewencyjnie. Podane odpowiednio wcześniej zmniejszają ryzyko rozwoju choroby, natomiast trzeba zdawać sobie sprawę, że ich skuteczność (szczególnie przy późnym podaniu) jest ograniczona. Jedynym skutecznym zabezpieczeniem przez zachorowaniem jest szczepienie przeciwko grypie, które rekomenduje się przede wszystkim osobom narażonym na ciężki przebieg tej choroby.