Pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych w Piotrkowie Trybunalskim nadal prowadzą remonty. Jak zapewniają, wszelkiego rodzaju prace, mające zapewnić bezpieczeństwo, a także komfort podróżowania, są prowadzone przez cały rok, niezależnie od pogody. W ostatnim czasie można było ich spotkać w kilku gminach powiatu piotrkowskiego.
Drzewa wzdłuż ulic Wolborskiej i Rakowskiej w Piotrkowie Trybunalskim zostały ponumerowane. Zwrócił na to uwagę jeden z naszych czytelników, który zastanawia się czy to oznacza, że mogą one zostać przeznaczone do wycinki.
Wycinka lasów w okolicach Białej (gm. Sulejów) była jednym z ważnych tematów ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sulejowie. Radni zastanawiali się dlaczego w tym miejscu regularnie ubywa dorodnych drzew.
- W Piotrkowie Trybunalskim na potęgę wycinane są dorodne drzewa - martwią się nasi czytelnicy. Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób miejscy urzędnicy przeprowadzają wycinkę. Okazuje się, że zwykle usuwane są rośliny, które w jakiś sposób zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. Jednak również wtedy procedura wycinki, jest złożona.
Oskarżenia o chęć „zamiany Polski w pustynię” pojawiły się wśród internautów po opublikowaniu przez inicjatywę Lasy i Obywatele internetowej mapy „Zanim wytną Twój las”. Niepokój w sposób szczególny wzbudziła skala wycinek w naszym regionie. Na mapie obszar pomiędzy Piotrkowem a Sulejowem, wzdłuż Zalewu Sulejowskiego, aż po Tomaszów i Spalski Park Krajobrazowy jest gęsto pokryta czerwonym kolorem. Pokazuje ona obszary lasów, które mają być objęte wycinką.
Nasza zaniepokojona czytelniczka poinformowała nas o prowadzonej przez spółdzielnię mieszkaniową wycince drzew przy ul. Kostromskiej. Sytuacja miała miejsce na odcinku pomiędzy ul. Dmowskiego oraz al. Sikorskiego. Zdaniem kobiety drzewa były zdrowe i nie było potrzeby ich usuwania.
Około 400 drzew znika każdego roku z terenu Piotrkowa Trybunalskiego. Czasem drzewa zagrażają bezpieczeństwu pieszych lub kierowców, czasem są obumarłe, a czasem po prostu przeszkadzają przy remoncie na przykład ulicy. Jest jeszcze jeden czynnik, który sprawia, że drzew tracimy i tracić będziemy coraz więcej, to susza i bezśnieżne zimy. Liczba wydaje się ogromna, ale urzędnicy zapewniają, że w naszym mieście dba się o każde drzewo, a wycinki na pewno nie odbywają w sposób nieprzemyślany.
Najpierw ul. Garbarska, teraz Poprzeczna. Pracownicy Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej szykują kolejną wycinkę drzew. Mieszkańcy jednak protestują i chcą walczyć o zielone płuca osiedla.
Jedni składają wnioski, by rosnące przed blokiem drzewo wyciąć, inni mówią stanowcze nie wycince zieleni na blokowiskach. - Pozbawiają nas płuc naszego osiedla, tak dłużej być może! – mówią mieszkańcy Wyzwolenia w Piotrkowie Trybunalskim. Ich zdaniem zieleń podnosi komfort życia, a drzewa, które zostały wycięte, były barierą przed hałasem i słońcem.
Wycinka chorych kasztanowców prowadzona jest przy ul. Cmentarnej w Piotrkowie. Drzewa były zniszczone, co mogło zagrażać pieszym i kierowcom. W pierwszym etapie zniknie 31 chorych kasztanowców.